Rosyjski Komisarz Praw Człowieka wykluczony z członkostwa w ENNHRI

Rosyjski Komisarz Praw Człowieka wykluczony z członkostwa w ENNHRI

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI zdecydowało w sprawie rosyjskiego Komisarza Praw Człowieka.

Rosja poza ENNHRI

11 kwietnia 2023 r. odbyło się nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI (European Network of National Human Rights Institutions), którego przedmiotem było podjęcie uchwały w sprawie wykluczenia rosyjskiego Komisarza Praw Człowieka z członkostwa w ENNHRI.

Procedura wykluczenia została uruchomiona przez Zarząd ENNHRI w dniu 6 marca 2023 r. w związku z działalnością rosyjskiej instytucji od momentu rozszerzenia inwazji rosyjskiej na terytorium całej Ukrainy w lutym 2022 r. Powodem decyzji były działania i oświadczenia Komisarz Praw Człowieka w sferze publicznej, jak również postępowania w stosunku do organów ENNHRI, jak i do innych krajowych organów ochrony praw człowieka.

Dla ENNHRI to historyczna decyzja

Wykluczenie z członkostwa w ENNHRI to zdarzenie bez precedensu. W historii nie zdarzyło się bowiem, by Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI podjęło podobną decyzję. W trakcie posiedzenia, które odbyło się 11 kwietnia, członkowie ENNHRI uznali, że rosyjska instytucja nie wywiązała się z obowiązku "działania zgodnie z celami i zadaniami ENNHRI oraz w sposób mogącymi je wspierać".

Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Tatiany Moskalkowej, Komisarz Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej, oraz wymiany opinii między członkami zgromadzenia przystąpiono do głosowania. Uprawnionymi do głosowania były instytucje praw człowieka z najwyższą akredytacją zgodnie z zasadami paryskimi (tzw. status A), będące członkami ENNHRI. W sumie oddano 25 głosów za wykluczeniem instytucji rosyjskiej oraz 4 głosy wstrzymujące. Żaden z biorących udział w głosowaniu członków nie był przeciw. W efekcie, rosyjski Komisarz Praw Człowieka został jako pierwszy w historii wykluczony z Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI.

Czym jest Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI?

Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI zrzesza obecnie 44 krajowe instytucje prawa człowieka w całej Europie.  Celem ENNHRI jest zwiększenie promocji i ochrony prawa człowieka w regionie. Działania te realizowane są poprzez pomoc w tworzeniu i akredytacji krajowych instytucji praw człowieka , a także wspieranie ich pracy. 

 

marketing prawniczy

 

Źródło: 
- komunikat,  https://ennhri.org/news-and-blog/ennhri-members-vote-to-exclude-the-russian-nhri-at-extraordinary-general-assembly/
 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej