Źródło grafiki: https://pixabay.com
Polscy prawnicy nie chcą, by rosyjski samorząd adwokacki posiadał status obserwatora CCBE. Głosowanie w tej sprawie odbyło się 16 lutego.
W czwartek, 16 lutego, podczas sesji plenarnej CCBE w Wiedniu odbyło się głosowanie, w którym CCBE podjęła decyzję o zawieszeniu rosyjskiego samorządu adwokackiego w funkcji obserwatora. Głosowanie było efektem stanowiska polskich prawników, którzy wezwali do pozbawienia samorządu adwokackiego z Rosji statusu obserwatora w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy. Zdaniem polskiej delegacji, rosyjski samorząd adwokacki nie reaguje na naruszenia prawa międzynarodowego, w tym prawa człowieka przez rząd rosyjski w związku z agresją na Ukrainę. Pod stanowiskiem podpisali się prezes NRA, wiceprezes NRA, przewodniczący Komisji do spraw Zagranicznych NRA, prezes KIRP oraz przewodniczący Komisji Zagranicznej KRRP.
Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) została założona w 1960 r. i jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit, które od momentu powstania stoi na czele propagowania poglądów europejskich prawników i obrony zasad prawnych, na których opierają się demokracja i rządy prawa. CCBE reprezentuje europejskie rady adwokatur i stowarzyszenia prawnicze w ich wspólnych interesach przed instytucjami europejskimi i innymi instytucjami międzynarodowymi.
CCBE jest uznawana za głos europejskiego środowiska prawniczego, reprezentującego, poprzez swoich członków, ponad 1 milion europejskich prawników. Członkami CCBE są adwokatury i stowarzyszenia prawnicze z 46 krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i szerszej Europy. Organizacja składa się z 32 krajów członkowskich i 14 dalszych krajów stowarzyszonych oraz obserwatorów
Źródło:
- The Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE), https://www.ccbe.eu/
- Statementof the Polish Delegation calling other members to vote to exlude the Federal Chamber of Lawyers of the Russian Federation as an observer member of the CCBE (14 February 2023), https://www.adwokatura.pl/
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Izba Adwokacka w Paryżu zaprasza na szkolenie
2023-05-15 11:0016 czerwca odbędzie się 6. Krakowskie Forum Karnistyczne
2023-06-02 14:00Komunikacja z sądem na nowych zasadach
2025-05-14 10:00Czynności notarialne, które zdominowały 2022 rok
2023-06-07 13:00