Roszczenie z tytułu zachowku nie zawsze przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej

artykul

Artykuł 1002 k.c. ogranicza prawo dziedziczenia zachowku do osób wchodzących do kręgu uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. W dniu 13 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy podkreślił znaczenie tego przepisu w uchwale.

Uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 13 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął zagadnienie prawne sprowadzające się do następującego pytania: 
„Czy w świetle regulacji art. 1002 k.c. roszczenie o zachowek, przechodzi na spadkobierców osoby uprawnionej, jeżeli należą oni do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (art. 991 k.c.), czyli tym, z którego majątku spadkowego zaspokojony ma zostać zachowek, niezależnie od tego, czy w konkretnej sytuacji faktycznej przysługiwałoby im własne prawo do zachowku po tym pierwszym spadkodawcy, czy też roszczenie o zachowek przechodzi także na tych spadkobierców uprawnionego, którzy byliby uprawnieni do zachowku po ich bezpośrednim spadkodawcy, a nie tylko po pierwotnym spadkodawcy?”

W efekcie rozpoznania sprawy Sąd Najwyższy podjął uchwałę: 

„Roszczenie z tytułu zachowku nie przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku jeżeli nie należy on do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (art. 1002 k.c.)”.

Dziedziczenie roszczenia o zachowek

Uchwała Sądu Najwyższego koresponduje z unormowaniem art. 1002 k.c. Zgodnie z tym przepisem, roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

 

 

W ramach powołanej regulacji ustawodawca zawarł warunek prawny dziedziczenia roszczenia o zachowek. Warunkiem tym jest pozostawanie przez zainteresowanego w kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Osoba, która nie spełnia powyższego warunku, nie legitymuje się uprawnieniem do żądania zachowku, a ewentualne powództwo nadaje się do oddalenia. 

 

Źródło: uchwała SN z 13.4.2023 r., III CZP 125/22, http://www.sn.pl.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej