Różnice pomiędzy związkiem partnerskim a małżeństwem

artykul

W dniu 18 października 2024 roku ujrzał światło dzienne projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Projektodawcy proponują utworzenie instytucji prawnej podobnej do małżeństwa. Jest jednak szereg różnic. Spójrzmy więc na te najważniejsze.

Ustawa o rejestrowanych związkach partnerskich

Przedstawiony projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich nie jest obszernym dokumentem. Projektowana ustawa zawiera łącznie 35 artykułów odnoszących się do następujących zagadnień:

-zawarcie związku partnerskiego,
-prawa i obowiązki osób w związku partnerskim,
-stosunki majątkowe między osobami w związku partnerskim,
-uczestnictwo w sprawowaniu pieczy,
-ustanie związku partnerskiego.

Czym różni się projektowany związek partnerski od małżeństwa? Odpowiadamy poniżej.

Procedura zarejestrowania związku partnerskiego

Rejestrowany związek partnerski w wielu obszarach różni się od małżeństwa. Przede wszystkim procedura zarejestrowania związku partnerskiego ma być prostsza, bardziej elastyczna i mniej sformalizowana. Należy dostrzec skrócony okres pomiędzy złożeniem zapewnień o braku przeszkód do zawarcia związku a jego zarejestrowaniem. Ma on wynosić 14 dni w przypadku związku partnerskiego (w przypadku małżeństwa jest to termin miesięczny). Nie będzie też możliwości zawarcia związku partnerskiego w formie wyznaniowej.

Osoba zamierzająca zawrzeć związek partnerski będzie musiała przedstawić dokument tożsamości wybranemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego albo konsulowi oraz złożyć zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie związku partnerskiego. Oświadczenie to będzie mogło być złożone przez pełnomocnika. Osoby zamierzające zawrzeć związek partnerski będą również składały oświadczenia o nazwisku, które każda z nich będzie nosić po zawarciu związku partnerskiego.

Związek partnerski tylko od lat osiemnastu

Kolejną różnicą jest to, że okolicznością wyłączającą zawarcie związku partnerskiego jest wiek poniżej 18 lat i brak możliwości uzyskania sądowej zgody na zawarcie związku poniżej 18 roku życia.

Przypomnijmy, że od 1998 r. minimalny wiek uprawniający do zawarcia małżeństwa jest zrównany dla kobiet oraz mężczyzn i wynosi 18 lat. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły dotyczące płci pięknej. Mianowicie, z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Podaną kwestię normuje art. 10 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Powinowactwo tylko w przypadku małżeństwa

Zgodnie z obowiązującym art. 61(8) § 1 k.r.o. z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Rejestrowany związek partnerski nie tworzy natomiast powinowactwa, czyli więzi prawnej między partnerami (partnerkami), a ich krewnymi.

Nowy stan cywilny

W tym miejscu mowa będzie raczej o podobieństwie aniżeli różnicy pomiędzy omawianymi instytucjami. Zawarcie oraz rozwiązanie rejestrowanego związku partnerskiego będzie następowało przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub przed konsulem). W ten sposób zawarcie związku partnerskiego wpłynie na stan cywilny partnerów. Tylko takie rozwiązanie, w obliczu proponowanych i koniecznych zmian w licznych przepisach prawa, zapewni bezpieczeństwo i spójność rejestrów oraz niezbędną publicznoprawną kontrolę nad uprawnieniami i obowiązkami osób w związku partnerskim – czytamy w uzasadnieniu przepisów wprowadzających ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Pozostawanie w rejestrowanym związku partnerskim stanowić będzie zatem przeszkodę dla zawarcia małżeństwa z inną osobą.

Nowelizacja przepisów prawnych o aktach stanu cywilnego spowoduje powstanie obowiązku sporządzania aktu związku partnerskiego przez kierownika właściwego urzędu stanu cywilnego. Po ustaniu związku partnerskiego do aktu wpisywana będzie wzmianka dodatkowa.

Ustrój rozdzielności majątkowej domyślny dla partnerów

W rejestrowanych związkach partnerskich domyślną formą stosunków majątkowych między partnerami ma być rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska.

Warto odnotować, że na podstawie art. 31 § 1 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Adopcja nie dla osób będących w związku partnerskim

Nie będzie możliwe wspólne przysposobienie dziecka przez osoby będące w rejestrowanym związku partnerskim. W rejestrowanych związkach partnerskich nie będzie też, jak w małżeństwie, domniemania rodzicielstwa.

Ustanie związku partnerskiego bez wyroku sądu

Ustanie rejestrowanego związku partnerskiego różni się od ustania małżeństwa. Związek partnerski ustanie bez wyroku sądu, na zgodny wniosek stron lub na wniosek jednej z osób będących w związku partnerskim. Ustanie związku nie będzie zależne od wystąpienia przesłanki trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Rejestrowanych związków partnerskich nie będą dotyczyć przepisy o ustaleniu nieistnienia związku - możliwe będzie wyłącznie unieważnienie związku partnerskiego. Nie przewidziano również instytucji separacji dla związku partnerskiego.

 

Źródła:
Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UD87, https://legislacja.gov.pl;
Projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UD88, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej