Rozpoczął się egzamin adwokacki i radcowski 2025

Rozpoczął się egzamin adwokacki i radcowski 2025

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/good-luck-wishes-text-3d-writing-1200588/

Dzień 1 kwietnia to nie tylko prima aprilis. Dziś rozpoczęły się bowiem kolejne prawnicze egzaminy zawodowe. Egzaminy adwokacki i radcowski potrwają do 4 kwietnia.

Egzamin adwokacki 2025

Egzamin adwokacki odbędzie się przed 26 komisjami mającymi siedziby w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (9 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje). Potrwa on 4 dni i obejmie 5 części, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego, zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1568 osób, w tym 1326 aplikantów i 242 osób uprawnionych z innych tytułów. Do egzaminu adwokackiego przystąpi 10 osób niepełnosprawnych oraz 21 matek karmiących.

Egzamin radcowski 2025

Egzamin radcowski przeprowadzą 34 komisje, w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (3 komisje), Lublinie (2 komisje), Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu (3 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (8 komisji), we Wrocławiu (2 komisje) i w Zielonej Górze. Także trwa on 4 dni oraz składa się z 5 częsci: prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego, zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Wnioski o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złożyło w 2025 roku 2079 osób, w tym 1771 aplikantów i 308 osób spoza aplikacji. Do egzaminu radcowskiego przystąpi także 16 osób niepełnosprawnych i 34 matki karmiące. Podobnie jak w przypadku egzaminu adwokackiego, niepełnosprawnym zdającym egzamin przysługuje uprawnienie do skorzystania z wydłużenia o połowę czasu trwania każdej części egzaminu, a matkom karmiącym uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw każdego dnia egzaminu. Dodatkowy czas nie podlega wliczeniu do czasu trwania egzaminu w danym dniu.

Prawnicze egzaminy zawodowe na start!

Każdego dnia egzaminy (adwokacki i radcowski) rozpoczynają się w całym kraju o godzinie 10.00. Czas na rozwiązanie zadań z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego wynosi 6 godzin, a w przypadku zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – łącznie 8 godzin.

Zadania egzaminacyjne

Zadania na egzaminy adwokacki, radcowski, identyczne dla wszystkich zdających, przygotowały zespoły złożone z przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz odpowiednio do rodzaju egzaminu, z przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. 99% zdających korzysta z tej drugiej możliwości. Osoby te skorzystają z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne, ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało Aplikację egzaminacyjną wyposażoną w edytor tekstu, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zawodowe-egzaminy-prawnicze2

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej