Rozpoczął się egzamin notarialny

artykul

Osiem komisji egzaminacyjnych, trzy dni egzaminu. Właśnie rozpoczął się egzamin notarialny.

Egzamin notarialny 2022

Egzamin notarialny odbywa się w tym roku w dniach 6–8 września. Przeprowadziago osiem komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości: po jednej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po dwie w Poznaniu i Warszawie. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu złożyły 434 osoby.

Przebieg egzaminu notarialnego

Egzamin notarialny codziennie rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwa sześć  godzin. W ciągu pierwszych dwóch dni zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Natomiast 8 września -  zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Zadania na egzaminie notarialnym

Zadania na egzamin notarialny - jednakowe dla wszystkich - przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Notarialnej.

Zdający mają możliwość pisania prac egzaminacyjnych odręcznie lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Jak się okazało, 99 procent z nich zamierza skorzystać z tej drugiej możliwości. Zdający muszą posiadać odpowiednio przygotowane własne laptopy, spełniające wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało też wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Komisje egzaminacyjne

W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi siedem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, dwie osoby delegowane przez Krajową Radę Notarialną oraz pracownik badawczy lub dydaktyczny mający co najmniej stopień doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych, prowadzący działalność naukową lub kształcenie z tej dziedziny w szkole wyższej albo instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk. 

 

Wszystkim, którzy przystępują do egzaminu życzymy powodzenia!!! :)

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej