Rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2024

Rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2024

Źródło grafiki: https://pixabay.com

O godzinie 11 kandydaci na aplikantów rozpoczynają egzaminacyjne zmagania. Rusza dziewiętnasta edycja egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną oraz siedemnasta edycja egzaminu na aplikację komorniczą.

Gdzie odbędą się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2024?

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze odbywają się w tym roku w 19 miastach w Polsce, a nad ich przebiegiem czuwa 50 komisji egzaminacyjnych, złożonych z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, sędziów, przedstawicieli samorządów prawniczych oraz pracowników naukowych. Jak informuje MS, pomimo wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w niektórych częściach kraju, egzaminy mają przebiec bez zakłóceń. Jednocześnie poinformowano także, że w trosce o osoby dotknięte powodzią, Minister zaproponował zmiany w przepisach, które umożliwią zwrot opłaty egzaminacyjnej dla kandydatów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu z przyczyn związanych z powodzią.

150 pytań w 150 minut

Test, z którym zmierzą się kandydaci na aplikantów obejmuje 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Na jego rozwiązanie zdający będą mieli 150 minut. Aby egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze zakończyły się wynikiem pozytywnym, młodzi prawnicy muszą zdobyć minimum 100 punktów, zatem muszą udzielić poprawnych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.  W przypadku aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej nie ma ograniczenia przyjęć, zatem szkolenie rozpocznie każdy, kto uzyska wymaganą liczbę punktów. Na aplikację komorniczą obowiązuje zaś limit - w tym roku liczy on 338 miejsc.

Ile osób przystąpi do egzaminów w 2024 roku?

Wnioski o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze złożyło w tym roku 5 817 osób, w tym najwięcej kandydatów wybrało aplikację radcowską (2 825 osób) i adwokacką (2 307 osób). Na aplikację notarialną postawiło  575 osób, zaś na aplikację komorniczą jedynie 110 osób.

Dla porównania przypomnijmy, że w 2023 roku do egzaminów przystąpiło 6 058 osób, z czego dało 60,5% kandydatów.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/egzaminy-wstepne-na-aplikacje-prawnicze9

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej