Rozpoczyna się egzamin komorniczy 2025

Rozpoczyna się egzamin komorniczy 2025

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/time-clock-hour-minutes-hourglass-1485384/

Już dziś przyszli komornicy rozpoczynają egzaminacyjne zmagania. Egzamin komorniczy potrwa do 10 kwietnia.

Egzamin komorniczy 2025

W tym roku egzamin komorniczy zostanie przeprowadzony w dniach od 8 do 10 kwietnia. Trwa on 3 dni i składa się z 4 części. Pierwsza i druga część obejmuje rozwiązanie zadań dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część to zadanie polegające na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 kpc. Natomiast czwarta część egzaminu obejmuje zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się w całym kraju o godzinie 10.00. W przypadku egzaminu komorniczego, pierwszego i drugiego dnia egzamin trwa 6 godzin, a trzeciego dnia – 8 godzin. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu złożyło 90 aplikantów. 

Komisje egzaminacyjne

Egzamin komorniczy przeprowadzą komisje w Katowicach i w Warszawie. W skład komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin komorniczy wchodzi 6 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz 2 komorników, delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą. 

Zadania egzaminacyjne

Zadania na egzamin komorniczy, identyczne dla wszystkich zdających, przygotowały zespoły złożone z przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz odpowiednio do rodzaju egzaminu, z przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i  Krajowej Rady Komorniczej.

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. 99% zdających korzysta z tej drugiej możliwości. Osoby te skorzystają z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne, ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało Aplikację egzaminacyjną wyposażoną w edytor tekstu, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.
 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zawodowe-egzaminy-prawnicze2

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej