Prezydium NRA podjęło uchwałę o wystąpieniu z petycją zawierającą projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Poznajmy szczegóły.
Ośrodek Badawczy Adwokatury opracował projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacja obejmuje szereg istotnych zmian, w tym dotyczące m.in.: rozszerzenia przymusu adwokackiego, rozszerzenia obowiązku lojalności także na sądy, ochrony osób niezdolnych do samodzielnej obrony swoich praw z powodu stanu zdrowia, wzmocnienia ochrony tajemnicy adwokackiej i radcowskiej, wprowadzenia e-doręczeń między pełnomocnikami.
Jak wskazano, opracowanie projektu poprzedziła ankieta przeprowadzona wśród adwokatów, a kwestionariusz ankietowy składał się z 36 pytań (głównie zamkniętych) dotyczących wybranych przepisów zmienionych tzw. wielką nowelizacją KPC z 2019 r. albo dotyczących oceny skutków ich wprowadzenia dla stron procesu oraz dla pracy adwokatów w roli pełnomocników procesowych w postępowaniu cywilnym. W badaniu wzięli udział głównie doświadczeni profesjonaliści pracujący przede wszystkim w mniejszych kancelariach, w większych miastach. Łącznie ankietą objęto 1090 adwokatów. Wnioski końcowe z badania ankietowego, przytoczone w uzasadnieniu projektu nowelizacji KPC, wskazują, że większość respondentów popiera zaproponowane rozwiązania, podkreślając potrzebę poprawy efektywności i sprawiedliwości procedur sądowych. Ponadto istnieje silne poparcie dla rozszerzenia przymusu adwokackiego/radcowskiego, co ma na celu poprawę jakości obrony prawnej i zabezpieczenie interesów stron w postępowaniu. Również zdecydowana większość pełnomocników opowiada się za wprowadzeniem zasad lojalności, co ma na celu podniesienie standardów prowadzenia postępowań. Także ochrona osób niezdolnych stała się ważnym punktem noweliacji. Proponowane zmiany mają na celu lepszą ochronę osób niezdolnych do samodzielnej obrony swoich praw z powodu stanu zdrowia.
W projekcie nowelizacji KPC znalazły się propozycje (wraz z uzasadnieniem) takich zmian, jak:
- wzmocnienie tajemnicy adwokackiej i radcowskiej poprzez wprowadzenie zapisów, że adwokat i radca prawny mogą odmówić zeznań co do wszystkiego, o czym dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej, a osoby, którym przysługuje prawo odmowy zeznań, mogą przed terminem przesłuchania złożyć do sądu stosowne oświadczenie na piśmie. Oświadczenie to zastępuje oświadczenie składane osobiście na rozprawie. Wprowadzenie tej zmiany jest podyktowane obserwowaną od dawna przez środowisko adwokatów i radców prawnych potrzebą przyznania im prawa odmowy zeznań co do wszystkiego, czego dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Takie unormowanie jest zgodne z art. 6 ust. 1 ustawy ‒ Prawo o adwokaturze i art. 3 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, zapewniając tym samym jednolitość wykładni systemowej i zachowanie tajemnicy adwokackiej i radcowskiej, tak jak w przypadku tajemnicy obrończej.
- zmiana art. 3 k.p.c. przez wpisanie expressis verbis, że zasada lojalności procesowej obejmuje także sądy. Pozwoli to na przykład ograniczyć dokonywanie zwrotów pod pozorem nieistniejących braków formalnych czy zwiększyć poziom staranności w zawiadamianiu stron z odpowiednim wyprzedzeniem o konieczności odroczenia sprawy.
- wprowadzenie korespondencji wzajemnej między adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym oraz Prokuratorią Generalną RP bezpośrednio wyłącznie w formie elektronicznej.
- możliwość ustanawiania adwokata lub radcy prawnego z urzędu przez sąd dla strony lub uczestnika postępowania, nawet bez ich wniosku, jeżeli osoby takie ze względu na stan zdrowia psychicznego nie są zdolne do złożenia wniosku, a sąd uzna udział pełnomocnika w sprawie za potrzebny. Celem regulacji jest tu zapewnienie konstytucyjnego prawa do sądu dla osób z zaburzeniami psychicznymi, nieubezwłasnowolnionymi, które działają samodzielnie w postępowaniu, lecz nie są w stanie prowadzić racjonalnie sprawy, gdyż np. nie rozumieją pouczeń sądu. Sąd, zapewniając takim osobom pełnomocnika w procesie, staje się gwarantem konstytucyjności postępowania. Realizuje tym samym w pełni zasadę równości stron.
- przywrócenie możliwości rozpoznania przez sąd wszystkich stosunków łączących strony postępowania, odciążenie wymiaru sprawiedliwości od czynności związanych z rejestrowaniem nowej sprawy, a tym samym powrót do stanu sprzed tzw. wielkiej nowelizacji z 2019 r. Obecna regulacja doczekała się bowiem miażdżącej krytyki doktryny przedmiotu. Zmiana zaoszczędzi stronom konieczności wytaczania kolejnej sprawy o roszczenie przedstawione do potrącenia albo powództwa przeciwegzekucyjnego.
Prezydium NRA podjęło uchwałę, w której postanawia wystąpić do Sejmu RP, Senatu RP i Rady Ministrów z petycją zawierającą projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego podczas posiedzenia w dniu 28 czerwca.
Źródło:
- Komunikat NRA, https://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/projekt-zmian-w-kodeksie-postepowania-cywilnego-opracowany-przez-osrodek-badawczy-adwokatury/
- Projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego opracowany przez Ośrodek Badawczy Adwokatury, https://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/projekt-zmian-w-kodeksie-postepowania-cywilnego-opracowany-przez-osrodek-badawczy-adwokatury/
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Nowelizacja KPC: Struktura pism procesowych po 1 lipca
2023-07-01 10:20Referendarz sądowy bez prawa do skargi
2023-05-31 07:00Nadzór nad komornikami sądowymi po zmianach z 2019 roku
2023-08-02 01:087 Złotych Zasad Tworzenia Umów
2023-02-09 20:30Dowody pozyskane nielegalnie nie trafią na wokandę
2024-02-20 12:20Wykorzystanie tajemnicy adwokackiej na wokandzie TK
2023-12-25 12:00