RPO pyta resort zdrowia o limity na e-recepty

artykul

Do RPO dotarła informacja o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy.

E-recepty (nie) dla każdego pacjenta

Jak wynika z informacji otrzymanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, od 3 lipca funkcjonują obostrzenia, polegające na wprowadzeniu dziennego limitu wystawionych e-recept. Zdaniem RPO, taka regulacja to ingerencja w prawo wykonywania zawodu przez lekarzy oraz w prawa pacjenta. Wprowadzenie zakazu wystawiania przez lekarzy więcej niż 300 recept w ciągu dziesięciu godzin pracy może bowiem prowadzić wprost do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych.

 

RPO pyta Ministerstwo Zdrowia i prosi o wyjaśnienia

W oficjalnym piśmie do resortu zdrowia BRPO wskazuje, że w przestrzeni publicznej formułowane są obawy co do hipotetycznej sytuacji, gdy do poradni zgłosi się więcej niż 300 pacjentów potrzebujących leków na receptę. Zgodnie z ustanowionym limitem, część z nich nie otrzyma należnego im świadczenia zdrowotnego. Wskazano również, że nie został przy tym opublikowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Dlatego też Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO zwrócił się do dyrektora Departamentu Lecznictwa MZ o zajęcie stanowiska w sprawie, a także  o wskazanie podstawy prawnej limitów wprowadzonych na wystawianie e-recept przez lekarzy.

 

Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia

W kontekście ostatnich doniesień o limitach dotyczących wystawiania e-recept podkreślić należy, że prawo do ochrony zdrowia jest prawem rangi konstytucyjnej. W art. 68 Konstytucji wskazano m.in., że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, zaś obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tym samym zapewnienie gwarancji świadczeń zdrowotnych jest obowiązkiem władz państwowych. W sytuacji, w której pacjent zgłaszający się do przychodni nie może otrzymać e-recepty z powodu obowiązującego lekarza odgórnego limitu, dochodzi de facto do naruszenia jednego z podstawowych publicznych praw podmiotowych - prawa do ochrony zdrowia.

 

Źródło:

Pismo BRPO do Dyrektora Departamentu Lecznictwa z 6.7.2023 r., V.7013.59.2023

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej