Od 1 kwietnia 2023 r. podmioty zatrudniające będą zobowiązane dokonywać wpłat na PPK także na rzecz zatrudnionych, którzy zdecydowali o nieprzystąpieniu do PPK lub na rzecz zatrudnionych, którzy zrezygnowali z wpłat do PPK. Zatrudnieni mogą jednak złożyć deklarację o dalszej rezygnacji z wpłat.
Pracowniczy plan kapitałowy (PPK) jest prywatnym oraz dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania, na który składają się wpłaty dokonywane przez zatrudnionego, podmiot zatrudniający oraz państwo. Program ten funkcjonuje w Polsce od niedawna. Należy zauważyć, że stanowi on interesujący sposób gromadzenia środków na emeryturę.
PPK jest tworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie z 4.10.2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46).
PPK nie dotyczy wyłącznie pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Ustawa operuje w tej mierze terminem „osoby zatrudnionej”. Przez osoby zatrudnione objęte przepisami o pracowniczych planach kapitałowych rozumie się:
a) pracowników, o których mowa w art. 2 k.p., z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z 7.9.2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 k.p.,
b) osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 k.p.,
c) członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy z 16.9.1982 r. - Prawo spółdzielcze,
d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 k.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
e) członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
f) osoby wskazane w lit. a-d powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
W związku z funkcjonowaniem przepisów o PPK podmiot zatrudniający, choćby zatrudniał nawet jedną osobę, ma obowiązek zawrzeć z odpowiednią instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz, w imieniu i na rachunek osób zatrudnionych, umowę o prowadzenie PPK.
Istotą PPK jest wspólne dokonywanie wpłat, stąd obowiązkiem podmiotu zatrudniającego jest:
1) dokonywanie wpłat podstawowych, których wysokość określona jest procentowo od wynagrodzenia (dla podmiotu zatrudniającego jest to 1,5 % wynagrodzenia),
2) dokonywanie wpłat dodatkowych (jeżeli podmiot zatrudniający zadeklarował dokonywanie takich wpłat) w wysokości do 2,5 % wynagrodzenia
W terminie 30 dni po zakończeniu kwartału minister właściwy do spraw pracy przekazuje uczestnikowi PPK, za pośrednictwem PFR, wpłatę powitalną w kwocie równej 250 zł, w celu zaewidencjonowania jej na rachunku PPK uczestnika PPK. Uprawnienie do wpłaty powitalnej przysługuje uczestnikowi PPK, w imieniu i na rzecz którego zawarto umowę lub umowy o prowadzenie PPK i który przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe jest uczestnikiem PPK, jeżeli w okresie uczestnictwa w PPK dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące.
Z tytułu uczestnictwa w PPK w danym roku kalendarzowym uczestnik PPK otrzymuje też dopłatę roczną do PPK, finansowaną z Funduszu Pracy, w wysokości 240 zł. Uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 3 ustawy o PPK.
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Zatrudniony może zdecydować o nieprzystąpieniu do PPK już na etapie zawarcia umowy, składając podmiotowi zatrudniającemu stosowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Uczestnik PPK może także zrezygnować z uczestnictwa w PPK po przystąpieniu do PPK. Deklaracje składa się według wzoru określonego przepisami szczególnymi.
Ważne!
Stosownie do art. 23 ust. 5 i 6 ustawy o PPK, co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym dokonywaniu wpłat za niego. Co 4 lata, od 1 kwietnia, podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za uczestnika PPK, chyba że ponownie zrezygnuje on z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK.
Artykuł 23 ustawy o PPK jest podstawą funkcjonowania tzw. autozapisu do PPK. Należy pamiętać, że w stosunku do zatrudnionych, którzy ukończyli 70. rok życia, jak również w stosunku do zatrudnionych, którzy ukończyli 55. rok życia, stosuje się odrębne zasady automatycznego uczestnictwa w PPK (zob. art. 23 ust. ust. 8 i 9 PPK).
Pierwszy „autozapis” z art. 23 ustawy o PPK rusza już w 2023 r. Każdy podmiot zatrudniający, jeżeli zatrudnia osoby, które zrezygnowały z wpłat do PPK, ma obowiązek do końca lutego poinformować je, że od 1 kwietnia zostaną automatycznie zapisane do PPK. Zatrudnieni mają prawo zrezygnować z wpłat do PPK składając podmiotowi zatrudniającemu w odpowiednim terminie powtórną deklarację o rezygnacji z wpłat PPK, chyba że są zainteresowani omawianą formą gromadzenia oszczędności.
Stan prawny: 16.1.2023 r.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Prawo do wypoczynku nie dla osób na śmieciówkach
2022-10-10 20:30Praca zdalna a kontrola trzeźwości pracownika
2023-04-10 09:00Podstawowe postanowienia umowy o pracę na przykładach
2022-11-11 11:40Poradnik dla poszukujących wsparcia prawnego
2023-09-23 19:40Odpowiedzialność porządkowa a mobbing
2023-02-27 10:30Nowa ustawa ureguluje 17 zawodów medycznych
2023-04-01 10:00