Rządowy program …Dobry Start” pojawił się w 2018 roku. Dzisiaj ruszył nabór wniosków do tegorocznej edycji.
Program Dobry start zakłada wypłatę specjalnego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych rocznie. Świadczenie dobry start przysługuje więc raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, zaś w przypadku dziecka niepełnosprawnego, uczącego się w szkole, świadczenie to przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
UWAGA! Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Aby otrzymać świadczenie dobry start, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wnioski o świadczenie dobry start należy składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną.
Wniosek można złożyć na trzy sposoby:
- przez Portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS ( PUE ZUS),
- wykorzystując bankowość elektroniczna.
Wnioski drogą online można składać, tak jak w latach ubiegłych, w terminie od 1 lipca do 30 listopada
Im szybciej złożymy wniosek, tym lepiej. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Senat proponuje zmiany w Kodeksie wyborczym
2023-05-12 13:45Trwa XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu
2022-09-07 20:50Wróci przymusowy pobór do wojska? Jest projekt rozporządzenia
2022-08-12 08:00Powołanie Rady Ministrów w świetle Konstytucji
2023-09-01 10:00UOKiK stawia zarzuty Orange i nju mobile
2022-09-13 10:00Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
2023-12-10 10:00Trwa cisza wyborcza i referendalna
2023-10-14 10:51