Rząd szykuje pakiet ułatwień prawnych dla przedsiębiorców

artykul

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło obszerny projekt nowelizacji przepisów istotnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Ustawa nowelizująca na etapie opiniowania

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło obszerny projekt nowelizacji przepisów istotnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Mowa o ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Projekt ten znajduje się obecnie w fazie opiniowania.

Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do działalności gospodarczej zarówno na etapie jej rozpoczynania, jak i dalszego rozwoju. Zagadnienia będące przedmiotem projektu dotyczą kilku obszarów tematycznych, w tym: kontroli działalności gospodarczej, rzemiosła, działalności nierejestrowej, leasingu, sprawniejszych urzędów, "zielonej polityki", zamówień publicznych, mediacji, jak też ochrony i wsparcia przedsiębiorczości.

Projekt zawiera przepisy zmieniające szereg obowiązujących ustaw, w tym:
- ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny;
- ustawę z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe;
- ustawę z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego;
- ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego;
- ustawę z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle;
- ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty;
- ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
- ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych;
- ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;
- ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
- ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa;
- ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie;
- ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane;
- ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe;
- ustawę z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych;
- ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
- ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta;
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców.

Poniżej prezentujemy niektóre z proponowanych zmian.

Kodeks cywilny

Jedną ze zmian w zakresie przepisów Kodeksu cywilnego jest wprowadzenie formy dokumentowej umowy leasingu. Obowiązująca regulacja kodeksowa zawiera wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zawieranie umów leasingu w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, ma pozwolić na usprawnienie i przyspieszenie zawierania tego typu umów.

Prawo wekslowe

Projektodawca dostrzega praktyczną doniosłość weksla. Era obrotu elektronicznego ujawniła jednak istotne niedomagania materialnej formy tego papieru wartościowego. Nie spełnia ona oczekiwań użytkowników co do szybkości i sposobów elektronicznej wymiany danych na odległość. Proponowane rozwiązanie ma dostarczyć uczestnikom obrotu użyteczny instrument, spełniający funkcje materialnego weksla, przy minimalizacji uciążliwości związanych z koniecznością posługiwania się materialnym dokumentem. W ramach projektu proponuje się określenie wzoru formularza, na którym będzie sporządzany elektroniczny weksel. Elektroniczny weksel ma podlegać takim samym zasadom i mieć takie samo znaczenie w obrocie jak tradycyjny weksel.

Kodeks postępowania cywilnego

Jednym z celów nowelizacji jest wzmocnienie znaczenia mediacji w postępowaniu cywilnym. W celu wzmocnienia instrumentów sądowych skłaniających strony do mediacji proponuje się wprowadzenie katalogu spraw, w których strony będą obligatoryjnie kierowane do mediacji lub będą musiałyby wziąć udział w spotkaniu informacyjnym poświęconym pozasądowym metodom rozwiązywania sporów.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

W zakresie wskazanej ustawy prawodawca interesuje się m.in. kwestią oskładkowania umów cywilnoprawnych. W uzasadnieniu projektu czytamy, że w obecnym stanie prawnym brakuje uregulowania kwestii oskładkowania umów cywilnoprawnych zawieranych w ramach tzw. działalności nierejestrowej. Zleceniodawca jest zmuszony zgłaszać zleceniobiorcę do ubezpieczeń, co stanowi to odstępstwo od celu w jakim została powołana działalność nierejestrowa. W wyniku nowelizacji zostanie wyeliminowana ta nieścisłość.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Proponowana modyfikacja unormowań ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczy ograniczenia zakresu odpowiedzialności za powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy. Za wskazany czyn przewidziana jest kara grzywny. Proponowana nowelizacja zakłada taką zmianę przepisu karnego, by odpowiedzialność za wykroczenie związana była jedynie z winą umyślną sprawcy.

Ustawa o prawach konsumenta

Ustawa o prawach konsumenta reguluje zasady dotyczące relacji przedsiębiorca-konsument w przypadku braku zgodności towaru z umową. Konieczność zapewnienia szczególnej ochrony konsumenta jako strony słabszej nie może budzić wątpliwości. Istnieją jednak pewne niejasności na gruncie uregulowań określających generalną zasadę odpowiedzialności przedsiębiorcy za wspomnianą niezgodność, o ile ujawniła się ona w okresie dwóch lat od dostarczenia towaru. Jak zauważono w uzasadnieniu projektu, brak ograniczenia czasowego dla konsumenta do odpowiedniej reakcji i podjęcia działań już po odkryciu tego faktu jest niesprawiedliwy względem przedsiębiorcy i godzi w praktyczne aspekty pewności oraz trwałości obowiązków wynikających z umowy łączącej obie strony. Z tego względu proponuje się, by konsument miał obowiązek ewentualnego zrealizowania przysługujących mu uprawnień i złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy w terminie roku od momentu wykrycia przez niego nieprawidłowości.

Prawo przedsiębiorców

W zakresie ustawy – Prawo przedsiębiorców projektodawca proponuje dodanie przepisu, który wprost umożliwia cudzoziemcom prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej na terytorium RP. Ponadto projekt zawiera regulacje ograniczające stosowanie pieczątek i dołączanie wydruków KRS i CEIDG do pism.

Istotne zmiany dotyczą też kontroli działalności gospodarczej. Projekt zawiera nowe elementy zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Do omawianej ustawy mają być dodane przepisy, z których będzie wynikał wprost obowiązek określenia przez organ dokumentów i informacji, których przedstawienia może żądać w trakcie kontroli.

Proponuje się także w projekcie skrócenie czasu trwania kontroli u mikroprzedsiębiorców oraz uzależnienie liczby przeprowadzanych kontroli od kategorii ryzyka. Projekt zakłada też zmianę mającą na celu umożliwienie wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych bez jednoczesnego wstrzymania czynności kontrolnych, w przypadku gdy organ przeprowadzając kontrolę powołuje się na wyłączenia ograniczeń kontroli działalności gospodarczej.

Źródło:
- projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UA8, https://legislacja.gov.pl.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej