SA zezwolił na ekstradycję. Jest kasacja RPO do SN

artykul

Sąd Apelacyjny zezwolił na ekstradycję obywatela Białorusi. RPO zaskarżył prawomocne postanowienie SA na korzyść ściganego.

Stan faktyczny sprawy

Sprawa, będąca przedmiotem kasacji, dotyczy obywatela Białorusi. Ścigany prowadził w Mińsku m.in. firmę informatyczną, która dostarczała  sprzęt komputerowy instytucjom państwowym. W 2016 r. dostał „propozycję” odsprzedaży 51 proc. udziałów w spółce, czego odmówił. Po tym został pobity przez nieznanych sprawców. Niedługo potem był  zatrzymany przez policję, podczas przesłuchania został pobity.

W 2017 r. zdecydował się na  wyjazd do Polski, nie wiedząc że toczy się przeciw niemu postepowanie karne (w październiku 2017 r. białoruski organ niesądowy wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i  poszukiwaniu go listem gończym). W Polsce ma on zgodę na stały pobyt wraz z rodziną. W 2018 r., kiedy wyjechał na wakacje, został zatrzymany w Słowenii jako ścigany przez Interpol. Z uwagi na nieprzesłanie przez Białoruś wniosku o ekstradycje postepowanie ekstradycyjne wówczas umorzono.

Prawna niedopuszczalność ekstradycji i zażalenie Prokuratury Okręgowej

W grudniu 2020 r. Sąd Okręgowy stwierdził prawną niedopuszczalność wydania do Republiki Białorusi jej obywatela, podejrzanego tam o przestępstwa określone w art. 147 część 2 pkt 7 i w art. 339 część 2 białoruskiego kodeksu karnego. Uchylił też wobec ściganego swe wcześniejsze środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Sąd wskazał wówczas, że w przypadku wydania osoby ściganej Republice Białorusi może dojść do naruszenia jej praw i wolności m. in. poprzez nie zapewnienie prawa do rzetelnego procesu sądowego (art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności), poprzez narażenie na nieludzkie lub poniżające traktowanie na skutek pozbawienia wolności (art. 3 EKPC) oraz - w przypadku zastosowania aresztu tymczasowego na Białorusi - poprzez naruszenie prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (art. 5 ust. 3 EKPC) z uwagi na brak kontroli sądowej nad aresztem tymczasowym.

Ustalenia Sądu Okręgowego zostały dokonane na postawie informacji przedstawionych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka co do stanu przestrzegania praw człowieka w Republice Białorusi.Prokuratura Okręgowa wniosła jednak zażalenie, a Sąd Apelacyjny w styczniu 2021 r., zmienił  postanowienie sądu I instancji i stwierdził prawną dopuszczalność wydania ściganego. Sąd Apelacyjny w wydanym rozstrzygnięciu powołał się na umowę z 26 października 1994 r. pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, która reguluje m.in. kwestie wydania osób ściganych. SA wyraził pogląd, że leżąca u podstaw umowy zasada wzajemności stwarza domniemanie dobrej wiary dla każdego przypadku wystąpienia przez Republikę Białorusi z wnioskiem o wydanie osoby ściganej i obliguje stronę polską do zdecydowanie przychylnego przyjęcia takiego wniosku.

Kasacja RPO do SN

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do SN kasację na korzyść ściganego. Wniósł o uchylenie postanowienia SA i zwrot sprawy do ponownego rozpoznania. Złożył także wniosek o wstrzymanie przez SN wykonania tego postanowienia do czasu rozpoznania  kasacji. Zdaniem RPO Sąd decydując ws. ekstradycji rażąco naruszył przepisy prawa karngo procesowego:

1) art. 604 § 1 pkt 7 k.p.k., poprzez przedwczesne i tym samym bezpodstawne uznanie, że nie istnieją w niniejszej sprawie bezwzględne przeszkody ekstradycyjne, określone w tym przepisie pomimo, że z całokształtu okoliczności ujawnionych w postępowaniu wynikało, iż po wydaniu ściganego Republice Białorusi dojdzie do naruszenia podstawowego prawa człowieka, tj. prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, poprzez brak zapewnienia sądowej kontroli zastosowanego wobec niego tymczasowego aresztowania, co jest wymagane przez art. 41 ust. 3 Konstytucji RP oraz art. 5 ust. 3 EKPC, co w świetle art. 55 ust. 4 Konstytucji RP, konstytuującego bezwzględne przeszkody wydania, obligowało sąd do uwzględnienia tych okoliczności z urzędu, niezależnie od granic zaskarżenia oraz treści podniesionych zarzutów;
2) art. 6 k.p.k. poprzez wydanie orzeczenia reformatoryjnego na niekorzyść ściganego, co pozbawiło go możliwości zaskarżenia tego rozstrzygnięcia i w efekcie naruszyło przysługujące mu prawo do obrony.

Sąd Apelacyjny powołał się na postanowienia umowy z 26 października 1994 r. pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, pomijając jednak jej art. 19, według którego: „pomocy prawnej nie udziela się, jeżeli jej udzielenie może zagrozić suwerenności lub bezpieczeństwu państwa albo pozostawałoby w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa wezwanej Umawiającej się Strony".

Jak wynika ze stanu faktycznego, wobec ściganego  postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i poszukiwaniu go listem gończym w 2017 r. wydał białoruski organ niesądowy. W Białorusi nie ma sądowej kontroli tymczasowego aresztowania. Tymczasem zasadę sądowego charakteru pozbawienia wolności należy uznać za jedną z podstawowych zasad prawa RP, co pozwala na powołanie się na art. 19 umowy, który stanowi podstawę odmowy wydania obywatela Białorusi.

 

Źródło:

- komunikat RPO, https://bip.brpo.gov.pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej