Sankcja kredytu darmowego – co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

artykul

Sankcja kredytu darmowego może za chwilę być tematem tak samo głośnym jak odfrankowienie kredytów hipotecznych. Jest to tym bardziej ciekawe, że instytucja ta nie należy do nowości i obowiązuje prawnie od dobrych kilku lat. Teraz jej popularność rośnie wraz z rosnącą świadomością kredytobiorców na temat przysługujących im praw. Co to jest SKD? Kto może z tego skorzystać?

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego (SKD) jest to mechanizm chroniący konsumentów i zapobiegający nieuczciwym praktykom, jakim mogłoby się dopuszczać podmioty udzielające pożyczek lub kredytów. Polega on na tym, że kredytobiorca spłaca jedynie kwotę pożyczonego kapitału bez żadnych dodatkowych opłat, gdy zdoła wykazać, że w momencie zawierania umowy kredytodawca nie wypełnił należycie wszystkich spoczywających na nim obowiązków ustawowych.

SKD – warunki skorzystania

SKD stanowi więc doskonałą opcję dla kogoś, kto chciałby uzyskać o wiele korzystniejsze warunki uregulowania zaciągniętego zobowiązania finansowego. Jak się jednak można spodziewać – nie jest to opcja przeznaczona dla wszystkich. Z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać jedynie posiadacze kredytów kwalifikujących się jako konsumenckie. Oznacza to, że umowa takiej pożyczki zawarta została między osobą fizyczną a instytucją finansową, a uzyskane z tego tytułu pieniądze nie przeznaczono na rzecz działalności gospodarczej czy działalności zawodowej. Do tego kwota zaciągniętego kredytu nie może przekraczać pułapu 255 500 zł.

Oczywiście podstawowym kryterium jest także wykazanie, że bank czy inny pożyczkodawca rzeczywiście nie dopełnił obowiązków, które narzuca mu obowiązujące prawo.

Sankcja kredytu darmowego w przypadku kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny nie zalicza się do grona kredytów konsumenckich, więc posiadacze takiego zobowiązania nie mogą skorzystać z uruchomienia sankcji kredytu darmowego. Wyjątek stanowią jedynie umowy kredytów hipotecznych zawierane między 19 grudnia 2011 a 21 lipca 2017. Te kwalifikują się do ewentualnego uruchomienia procedury SKD. Jednocześnie warto podkreślić, że przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się także umowę o kredyt niezabezpieczony hipoteką, który jest przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego, w tym w wysokości wyższej niż 255.550 zł.

Do kiedy można skorzystać z SKD?

Konsument ma czas na ewentualne skorzystanie z sankcji kredytu darmowego maksymalnie w ciągu roku od wykonania umowy z kredytodawcą. Podkreślić należy, że spełnione muszą zostać wszystkie wymogi kwalifikujące do wdrożenia w życie tej procedury.

Sankcja kredytu darmowego – na czym polega uchybienie kredytodawcy?

Lista możliwych niedopełnień ustawowych, jakich może dopuścić się instytucja udzielająca pożyczki, jest długa. Zaczynając od braku sformalizowanej umowy, skonstruowanie kontraktu z błędnymi danymi, niepoprawne określenie pełnej kwoty do spłaty, wprowadzenie w błąd konsumenta w kontekście sposobu obliczenia oprocentowania i wysokości raty – wszystko to może być potraktowane właśnie jako brak sprostania niezbędnym obowiązkom przewidzianym przez prawo.

Tu kluczowa jest analiza umowy kredytowej i całego procesu sfinalizowania kredytu. Każdy niuans może mieć znaczenie w kontekście uzyskanego wyroku.

SKD – co zyskam?

Przede wszystkim pieniądze. Jeśli sąd zadecyduje o uruchomieniu instytucji sankcji kredytu darmowego, to kredytobiorca otrzymuje zwrot wszystkich nadpłat i dodatkowych kosztów. Spłacie podlega jedynie kwota kapitału, czyli tak naprawdę dokładnie tyle, ile pożyczył kredytodawca. Oczywiście cała umowa zawarta z instytucją finansową pozostaje w mocy.

Chcę skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Co muszę zrobić?

Najlepiej zgłosić się do renomowanego prawnika doświadczonego w prowadzeniu podobnych spraw. Jak zostało wspomniane – kluczem jest tu dokonanie pełnoprawnej analizy umowy kredytowej i całego przypadku, realne oszacowanie szans na zwycięstwo oraz określenie możliwych do osiągnięcia korzyści. Niezbędne będzie również skompletowanie pełnej dokumentacji, dopełnienie wszelkich kwestii formalnych. Dla osób bez wiedzy prawniczej i doświadczenia często są to przeszkody nie do pokonania. Dlatego już na wstępie warto zgłosić się po profesjonalną pomoc. Kompleksowe wsparcie w tej materii zapewnia Kancelaria Sobota Jachira. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym linkiem: https://www.sobotajachira.pl/sankcja-kredytu-darmowego/.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej