Schron wybudujesz bez pozwolenia na budowę

artykul

W ramach Rządowego Centrum Legislacji zaprezentowano projekt ustawy nowelizującej Prawo budowlane. Celem planowanych zmian jest dalsze upraszczanie i przyspieszanie procesu inwestycyjno-budowlanego. Przedstawiamy niektóre proponowane rozwiązania.

Cel ustawy: uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego

Projektowane zmiany w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wynikają z potrzeby dalszego upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego, dlatego proponuje się rozszerzyć katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także z obowiązku dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji publicznej, które obecnie wymagają pozwolenia na budowę. Projekt wprowadza też rozwiązania eliminujące wątpliwości interpretacyjne zgłaszane przez uczestników procesu budowlanego oraz organy administracji publicznej właściwe w sprawach uregulowanych ustawą – Prawo budowlane.

Przydomowe schrony i ukrycia doraźne

Projektowana nowelizacja wprowadza definicje przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych oraz upoważnienie dla ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do wydania nowego rozporządzenia określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2 oraz ich usytuowanie.

Regulacje wydane na podstawie tego upoważnienia będą dotyczyły przydomowych schronów oraz przydomowych ukryć doraźnych, rozumianych jako wolno stojące budowle o powierzchni użytkowej do 35 m2 służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Będą one miały na celu wskazanie rozwiązań umożliwiających ludności cywilnej wybudowanie własnej budowli ochronnej (schronu lub ukrycia doraźnego) do ochrony swoich bliskich. Obecnie w obrocie prawnym nie funkcjonują żadne przepisy wskazujące jak należy projektować budowle ochronne. Ich brak utrudnia zaprojektowanie takiego obiektu w sytuacji powzięcia decyzji o jego budowie. Przydomowe schrony i ukrycia doraźne będą traktowane jako budowle związane wyłącznie z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i na potrzeby konkretnych osób zamieszkujących ten budynek.

Budowa przydomowych schronów oraz przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2 będą odbywałaby się na zgłoszenie, a więc w uproszczonej procedurze, która może przyczynić się do utworzenia rozproszonej siatki schronów dla osób fizycznych - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z raportem opracowanym przez Biuro do spraw Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 r. tylko 1,24% ludności Polski ma możliwość skorzystania ze schronów, a z ukryć 2,47%. Projektowane ułatwienia mają wpłynąć na podniesienie indywidualnego poziomu bezpieczeństwa obywateli.

O zgłoszenia budowy ww. obiektów zamiast projektu budowlanego byłaby dołączana dokumentacja techniczna, zawierająca rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe, wykonana przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Kioski i pawilony

W projekcie proponuje się też m.in. aby budowa kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2 odbywała się tylko na podstawie zgłoszenia. Obiekty takie najczęściej stanowią całość konstrukcyjno-budowlaną, a zatem istotną kwestią jest jedynie ocena możliwości usytuowania tego rodzaju obiektów na danym terenie czy od granic działek.

Baseny i oczka wodne

Projekt zawiera też propozycje zmiany prawa w zakresie budowy przydomowych basenów i oczek wodnych do 50 m2, które nie wymagają zgłoszenia. Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na budowę basenów, zwłaszcza w okresie epidemii, oraz na budowę oczek wodnych w okresach susz występujących ostatnimi laty w Polsce znacznie wzrosło, proponuje się, aby zgłoszenie obejmowało nie tylko baseny i oczka wodne przy budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, ale również przy innych budynkach mieszkalnych, przy budynkach rekreacji indywidualnej i na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Zwłaszcza popularność rodzinnych ogrodów działkowych w czasie epidemii spowodowała, że Polacy chętniej inwestują w tę formę wypoczynku – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Maszy flagowe i do kamer monitoringu

Ze względu na wdrożenie projektu "Pod biało-czerwoną", który zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu, projektodawca proponuje rozszerzenie katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i zgłoszenia o maszty flagowe oraz maszty do kamer monitoringu o wysokości do 7 m posadowionych na gruncie.

Urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej

W projekcie przewidziano także możliwość instalowania na obiekcie budowlanym, na podstawie zgłoszenia, urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Ma to ułatwić i w konsekwencji zachęcić do realizacji małych turbin wiatrowych, co jest istotnym czynnikiem przy redukcji emisji CO2, przy jednoczesnym zachowaniu warunków bezpieczeństwa poprzez udział osób posiadających uprawnienia budowlane (projektanta, kierownika budowy – przypadku turbin o wysokości od 3 do 12 m).

 

Źródło:
-uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, https://legislacja.gov.pl/projekt/12382501 [dostęp: 29.2.2024 r.].

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej