Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/law-paragraph-foreclosure-justice-6294991/
Deweloperzy ukarani przez UOKiK. Jakie praktyki zakwestionował Urząd?
Wydane decyzje i nałożone kary to kolejna odsłona działań UOKiK na rynku usług deweloperskich. Tym razem Urząd zakwestionował zakres informacji przekazywanych konsumentom przez deweloperów z Warszawy, Wrocławia i Lublina. Jak poinformowani w komunikacie, UOKiK od lat monitoruje branżę i reaguje na nieprawidłowości, próby omijania regulacji prawnych, praktyki wprowadzające w błąd, niedozwolone postanowienia umowne. Prowadzi też postępowania i wydaje decyzje karowe. Jak wskazano, konsument jest słabszą stroną umowy zawartej z profesjonalnym podmiotem, jakim jest przedsiębiorca – deweloper, stąd prawa i interesy konsumentów powinny być odpowiednio chronione i zabezpieczone.
W oficjalnym komunikacie wskazano, że badanie UOKiK objęło podmioty wchodzące w skład 20 największych grup kapitałowych na rynku deweloperskim. Działania koncentrowały się na sposobie informowania konsumentów o uwzględnianiu powierzchni pod ściankami działowymi. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że konsumenci byli wprowadzani w błąd co do rzeczywistej powierzchni lokalu, co skutkowało wydaniem 6 decyzji karzących deweloperów.
Jak wskazuje UOKiK, informacje o danym lokalu – położeniu, rozkładzie, liczbie i wielkości pomieszczeń oraz całkowitej powierzchni – konsumenci czerpali z kart lokalu udostępnianych im przez deweloperów. Zaznaczone tam były również ścianki działowe. W przypadku decyzji o kupnie nieruchomości karty te stanowiły integralną część umowy. W kartach lokali 5 deweloperów, których działania zakwestionował Prezes UOKiK, nie zamieszczono informacji o wielkości powierzchni pod ściankami działowymi, która była wliczana do powierzchni lokalu mieszkalnego. Konsument nie mógł przez to ustalić rzeczywistej powierzchni lokalu, z której będzie mógł korzystać przy zachowaniu proponowanego układu ścianek działowych. W konsekwencji konsument nie mógł też ustalić, jaką część ceny stanowi cena za powierzchnię pod ściankami działowymi. Natomiast jeden z deweloperów, pomimo zawartej na kartach lokali informacji o powierzchni pod ściankami działowymi, nie wliczał tej powierzchni do całkowitej powierzchni lokalu mieszkalnego wyszczególnionej w umowie deweloperskiej. W konsekwencji konsumenci otrzymali nieprawdziwą informację co do powierzchni oraz ceny lokalu (mniejsza powierzchnia – niższa cena). Następnie, zawierając umowę przenoszącą własność, musieli dokonać dopłat za powierzchnię pod ściankami nadającymi się do demontażu.
Prezes UOKiK nałożył na deweloperów objętych zarzutami łącznie ponad 1,6 mln zł kary. Decyzje nie są prawomocne. Jak poinformowano, przedsiębiorcy złożyli od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Źródło:
Komunikat UOKiK, https://uokik.gov.pl/scianki-dzialowe-a-wielkosc-lokali-dzialania-prezesa-uokik
_________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Schron wybudujesz bez pozwolenia na budowę
2024-03-01 10:12Kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podniesiona
2024-05-14 10:36Upadłość zmarłego przedsiębiorcy
2023-03-03 00:01Zwolnienie z PCC nabycia pierwszego mieszkania już niebawem
2023-08-15 11:15Dział spadku w pytaniach i odpowiedziach
2024-07-21 13:00Upadłość konsumencka
2025-03-01 15:50