Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/family-head-silhouette-father-6038920/
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości we współpracy z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego zorganizował seminarium §Władza Rodzicielska – aktualne wyzwania”.
Zaplanowane na dzień 17 marca seminarium koncentrowało się na naukowej dyskusji nad obecnym stanem prawnym instytucji władzy rodzicielskiej oraz możliwościami jej ewentualnego przemodelowania. Skupiono się między innymi na pojęciu władzy rodzicielskiej. Wskazano również, że prawo powinno pełnić funkcję ochronną wobec dziecka, ale jednocześnie uznawać jego podmiotowość i prawa jako jednostki.
W ramach seminarium odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel koncentrował się na aspektach prawnych związanych z władzą rodzicielską. Uczestnicy dyskutowali o aktualnych przepisach, ich interpretacjach oraz o ewentualnych lukach w prawie, które mogą powodować trudności w praktyce. Wśród omawianych tematów znalazły się kwestie dotyczące współrodzicielstwa, praw dzieci oraz procedur sądowych w sprawach rodzinnych.
Drugi panel poświęcony był naukom społecznym i psychologicznym. Uczestnicy zastanawiali się, czy obecne prawo dotyczące władzy rodzicielskiej jest zgodne z ustaleniami psychologii wychowawczej, rozwojowej i innych nauk społecznych. Dyskutowano na temat wpływu władzy rodzicielskiej na rozwój dzieci, relacje rodzinne oraz o tym, jak prawo może wspierać rodziny w pełnieniu ich funkcji.
Źródło:
Komunikat MS, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-instytut-wymiaru-sprawiedliwosci-we-wspolpracy-z-komisja-kodyfikacyjna
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
NRA oceniła nowe Prawo o prokuraturze
2024-09-05 07:00Wykorzystanie tajemnicy adwokackiej na wokandzie TK
2023-12-25 12:00E-voting przedmiotem prac i analiz KIRP
2023-10-07 12:00Jest już nowy harmonogram e-szkoleń dla radców prawnych
2023-07-10 17:30Wakacje od ZUS także dla radców prawnych i adwokatów
2024-11-30 11:05Czynności notarialne, które zdominowały 2022 rok
2023-06-07 13:00(Nie)Obowiązkowe konto w portalu sądowym do odbioru pism
2023-02-25 10:00