Senat wniósł poprawki - równy dodatek grzewczy dla wszystkich i zakaz palenia odpadami

artykul

Dodatek grzewczy ma być równy dla wszystkich i niezależny od surowca energetycznego. Dodatkowo w ustawie mają znaleźć się zakazy dotyczące palenia odpadów szkodliwych dla ludzkiego zdrowia.

Poprawki Senatu niezbędne dla naszych portfeli i zdrowia

Senatorowie wprowadzili 46 poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (projekt rządowy). Wśród najważniejszych zmian znalazły się modyfikacje w zakresie wysokości dodatku grzewczego. Prócz tego Senatorowie postanowili zadbać o zdrowie nas wszystkich, skreślając z ustawy zezwolenie na palenie produktów szkodliwych dla zdrowia. Zmian jest dużo więcej. Poznajmy szczegóły.

Równy dodatek grzewczy – ile wyniesie?

Jedna z poprawek wprowadza stałą wysokość dodatku (3 tys. zł) niezależnie od źródła ogrzewania. Poprzednia wersja ustawy różnicowała stawki wsparci, w zależności od wykorzystywanego „surowca”. I tak wolą Sejmu było, by Polacy otrzymywali dodatek grzewczy w różnej wysokości:
1) 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
2) 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
3) 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
4) 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Kolejna z senackich poprawek przewiduje, że dodatek dla gospodarstwa domowego przysługuje również na kocioł zasilany energią elektryczną. Oznacza to, że Senat poszerzył katalog osób uprawnionych do wsparcia.

 

Dodatek grzewczy po prawkach Senatu: 3000 zł dla każdego, w tym dla osób posiadających  kocioł zasilany energią elektryczną

 

Następna zmiana wprowadza także obowiązek wypłacania dodatku na konto zarządcy budynku w przypadku gospodarstw domowych w budynkach wielolokalowych. Wersja ustawy uchwalona przez Sejm nie zawierała takiej regulacji.

Wniosek o dodatek grzewczy

Przypomnijmy, wniosek o dodatek grzewczy trzeba składać do samorządu. Wypłata ma nastąpić w ciągu miesiąca od jego złożenia. Gospodarstwa, które mają więcej niż jedno źródło ciepła spośród objętych dodatkiem, same wskażą we wniosku, o który dodatek się starają. Nie będzie on przysługiwać gospodarstwom, którym na mocy innej ustawy przyznano dodatek węglowy. Aby zapobiec celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych dla uzyskania większej liczby dodatków, ustawa wskazuje, że na 1 adres może być przyznany 1 dodatek energetyczny lub węglowy.

Zakaz palenia odpadami

Senatorowie skreślili także krytykowane powszechnie przepisy umożliwiające stosowanie do opału produktów, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego, jak np. miał. W świetle poprzedniej wersji ustawy, palenie odpadami miało być legalne. Utrzymanie zezwolenia na spalanie odpadów oznacza, że już niebawem czekałaby nas walka nie tylko ze wzmożonym smogiem, ale również z ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi wszystkich Polaków. Należy pamiętać, że z powodu złej jakości powietrza w ciągu roku umiera w Polsce  ok. 50 tysięcy osób.  Choć wprowadzona przez Senat zmiana jest nie tylko słuszna, ale wręcz konieczna, to nie wolno zapominać, że niedawne zawieszenie norm jakościowych sprawiło, że obecnie palenie odpadami znów stało się legalne.

Palenie odpadami legalne na podstawie rozporządzenia

Niestety zmiana w projekcie ustawy to nie wszystko. Obecnie spalanie odpadów i tak jest legalne, za sprawą  rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (Dz. U. 2022 r. poz. 1351). Dokument wszedł w życie pod koniec czerwca. Czytamy w nim, że odstępuje się przez okres 60 dni od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Tymczasem zniesienie norm jakościowych realnie przekłada się na nasze zdrowie. Jak wynika z opublikowanych raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), zanieczyszczenie powietrza (w pomieszczeniach i na zewnątrz) odpowiada za około 1% wszystkich przypadków nowotworów w Europie i za około 2% zgonów w wyniku choroby nowotworowej, jednak w przypadku samych nowotworów płuc odsetek zgonów sięga już 9%. Przeprowadzone niedawno badania ukazały także związek między długotrwałym narażeniem na cząstki stałe — główny czynnik zanieczyszczenia powietrza — a występowaniem białaczki u osób dorosłych i dzieci.

Inne poprawki Senatu

1) Średnia cena wytworzenia ciepła z rekompensatą
Inne senackie poprawki zakładają, że średnia cena wytworzenia ciepła z rekompensatą ma mieć wartość średniej ceny wytworzenia ciepła przez danego wytwórcę ciepła na 31 marca 2022 r. powiększoną o 40% i kalkulowana dla poszczególnych źródeł ciepła. Kolejna zmiana przewiduje, że w przypadku wykorzystania limitu wydatków przeznaczonych na rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych wytwórca ciepła i sprzedawca ciepła odstępują od stosowania cen lub stawek opłat ustalonych na podstawie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Na przedsiębiorstwo energetyczne nałożono obowiązek informowania odbiorcy ciepła o wysokości wyliczonej przez siebie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą oraz o nabyciu przez odbiorcę uprawnienia do stosowania wobec niego średniej ceny wytwarzania ciepła.

2) Zerowa stawka VAT
Senatorowie wprowadzili m.in. poprawki przewidujące zerową stawkę VAT od 1 października do 31 grudnia 2022 r. na gaz płynny inny niż przeznaczony do napędu silników spalinowych, olej opałowy i pellet.

Teraz czas na Sejm

Po uchwaleniu przez Senat poprawek ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw trafi ponownie do Sejmu. Jak zachowają się posłowie? Czas pokaże. Możemy mieć jedynie nadzieję, że podążą za przykładem senatorów, którzy zgodnie poparli wnoszone poprawki.

 

 

Źródło:
- rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (Dz. U. 2022 r. poz. 1351);
- komunikat prasowy dotyczący 48. Posiedzenia Senatu, https://www.senat.gov.pl/a
- raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), https://www.eea.europa.eu/pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej