Wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego występujących jako pełnomocnicy z urzędu powinno być wypłacane na bieżąco - wynika z petycji.
Wniesiona przez Naczelną Radę Adwokacką petycja (P10-15/21) postuluje zmiany w zakresie orzekania o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu poprzez uszczegółowienie i ujednolicenie zasad orzekania o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu poprzez adwokata lub radcę prawnego w postępowaniach cywilnych i karnych. Postulowane zmiany mają umożliwić adwokatowi lub radcy prawnemu ustanowionym z urzędu otrzymanie należnego wynagrodzenia za już udzieloną pomoc prawną (na bieżąco) bez konieczności oczekiwania, często wieloletniego, na wynagrodzenie za czynności procesowe wykonane w toku postępowań sądowych - karnych i cywilnych.
Zgodnie z petycją, sąd orzekałby o tych kosztach w odrębnym postanowieniu, wydawanych po wydaniu orzeczenia kończącego sprawę w danej instancji, co pozwoli na wypłacanie zasądzonych kosztów po zakończeniu postępowania w każdej instancji, a w przypadku wygaśnięcia pełnomocnictwa w trakcie postępowania z przyczyn określonych w petycji, po podjęciu przez sąd decyzji w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Z kolei w zakresie regulacji zawartych w KPC Naczelna Rada Adwokacka postuluje, żeby koszty nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu w każdym przypadku ponosił Skarb Państwa, dochodząc potem w sprawach wygranych przez pełnomocnika tych kosztów od strony przeciwnej bez angażowania pełnomocnika z urzędu, zatem odmiennie niż w obecnym stanie prawnym.
W związku z nierozpatrzeniem petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), prace nad petycją - zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu - będzie kontynuowała Komisja Petycji XI kadencji. W dniu 31 stycznia 2024 r. senatorowie zapoznali się z dotychczasowym przebiegiem prac nad petycją, a w przeprowadzonej dyskusji zabrała głos przedstawicielka Biura Legislacyjnego, która wskazała, że projekt ustawy realizujący postulaty petycji został przygotowany 31 maja 2023 r., zatem w sytuacji dalszego prowadzenia prac nad projektem potrzebna jest jego aktualizacja. Głos zabrała również przedstawicielka autorów petycji, która także potwierdziła potrzebę przeprowadzenia zmian wskazanych w petycji. Senatorowie zdecydowali także o wystąpieniu do Ministerstwa Sprawiedliwości o opinię ws. postulatów petycji.
Źródło:
- petycja z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego i ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, w zakresie orzekania przez sąd o kosztach procesu (P10-15/21);
- prace w komisjach senackich – 31 stycznia 2024 r., https://www.senat.gov.pl.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Zwolnienie z SQE2 także dla polskich adwokatów
2023-06-29 09:00Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prawnika
2024-10-25 08:00Adwokaci zmieniają Kodeks Etyki
2023-03-31 10:00