Skarga na czynności komornika stanowi podstawowy środek zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym, który został unormowany w ramach art. 767 i n. k.p.c. Kto, kiedy i w jaki sposób może złożyć skargę na czynności komornika? Sprawdźmy.
Skarga na czynności komornika stanowi podstawowy środek zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym. Kwestie dotyczące skargi na czynności komornika reguluje art. 767 i n. k.p.c.
Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skargę rozpoznaje sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika.
Skarga na czynności komornika nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.
Skargę na czynności komornika może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.
Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.
Poniżej znajduje się fragment projektu skargi na zaniechanie dokonania czynności przez komornika.
(…)
SKARGA DŁUŻNIKA
na zaniechanie dokonania czynności przez Komornika
Działając w imieniu własnym, składam skargę na zaniechanie przez Komornika …, przy Sądzie Rejonowym w …, wezwania biegłego do oszacowania obrazu autorstwa … wraz z certyfikatem autentyczności nr …, zajętego w ramach egzekucji prowadzonej pod sygnaturą … .
Na podstawie art. 767 § 3 k.p.c. wnoszę o:
1) nakazanie Komornikowi oszacowania wartości obrazu autorstwa …, wraz z certyfikatem autentyczności nr …, zajętego w ramach ww. egzekucji, przy pomocy biegłego,
2) zasądzenie od Wierzyciela na moją rzecz kosztów postępowania wywołanych wniesieniem niniejszej skargi według norm przepisanych.
UZASADNIENIE
W świetle art. 866[2] § 1 k.p.c. do oszacowania zajętych przedmiotów o wartości historycznej lub artystycznej Komornik powinien wezwać biegłego. A contrario zatem Komornik nie mógł oszacować wartości tego przedmiotu bazując wyłącznie na posiadanej przez siebie wiedzy i doświadczeniu, co jednak miało miejsce w przedmiotowej sprawie, podczas zajęcia ww. obrazu w dniu ... .
W świetle przytoczonych okoliczności skarga niniejsza jest uzasadniona.
(…)
Skarga może być wniesiona w sposób tradycyjny, jak też na urzędowym formularzu. Od 1.7.2023 r. komornik nie będzie doręczał obligatoryjnie formularza skargi przy pierwszej czynności egzekucyjnej. Komornik będzie to czynił jedynie na żądanie strony lub uczestnika postępowania. Należy podnieść, że w dobie powszechnego dostępu do Internetu formularz skargi można ściągnąć ze strony internetowej komornika. Formularz taki stanowi też załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 23.11.2018 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza skarg na czynności komornika (Dz.U. z 2018 r. poz. 2296).
Skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia - od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.
Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
4 pytania do prawnika: BUDOWA NA CUDZYM GRUNCIE
2023-01-30 08:55Kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podniesiona
2024-05-14 10:36Stanowisko MEiN w sprawie pobierania opłat od doktorantów
2023-06-12 07:00RPO pyta o kontrole rachunków bankowych obywateli
2022-10-07 19:55Fiskus wysyła listy behawioralne
2024-03-04 18:14