Sąd Najwyższy nie uwzględnił skargi Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego - Pakt Senacki, w której wnoszono o uchylenie dwóch uchwał Państwowej Komisji Wyborczej – czytamy w komunikacie SN o sprawie toczącej się pod sygnaturą I NSW 76/23.Â
Zaskarżone uchwały PKW zawierają wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych w sprawie zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich (uchwała Nr 226/2023) oraz wytyczne dla okręgowych komisji wyborczych, w sprawie zadań związanych z ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów oraz wyniku referendum, a także trybu i zasad powoływania pełnomocników okręgowych komisji wyborczych (uchwała Nr 227/2023).
Podniesione w sprawie zarzuty dotyczyły ustawowego wymogu przekazania wyników głosowania w obwodowych komisjach wyborczych działających poza granicami Polski w ciągu 24 godzin od momentu zakończenia głosowania. Sąd Najwyższy wskazał, że „wytyczne w tym zakresie prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego. Modyfikacja wytycznych w kierunku sugerowanym przez skarżącego oznaczałaby niekonstytucyjną ingerencję PKW w materię zastrzeżoną dla ustawodawcy”.
Fundamentalne dla skargi było zakwestionowanie wymogu przedstawienia przez obwodowe komisje w kraju oraz za granicą zbiorczego protokołu z liczenia głosów do Sejmu, Senatu oraz z referendum.
Sąd Najwyższy podniósł, że „art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego, ani też tożsame regulacje obowiązujące w latach 1993-2011, nie znalazły dotychczas zastosowania. Natomiast sposób zorganizowania głosowania zarządzonego na 15 października br. dodatkowo ogranicza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, komisji wyborczych będzie bowiem działało znacznie więcej i statystycznie każda z nich obejmować będzie mniejszą liczbę wyborców".
W świetle art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego, jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania w obwodach głosowania za granicą albo na polskich statkach morskich w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe. Fakt ten odnotowuje się w protokole wyników głosowania w okręgu wyborczym, z wymienieniem obwodów głosowania oraz ewentualnych przyczyn nieuzyskania z tych obwodów wyników głosowania.
Art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego:
Jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania w obwodach głosowania za granicą albo na polskich statkach morskich w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, o którym mowa w art. 39 § 6, głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe. Fakt ten odnotowuje się w protokole wyników głosowania w okręgu wyborczym, z wymienieniem obwodów głosowania oraz ewentualnych przyczyn nieuzyskania z tych obwodów wyników głosowania.
Źródło:
Komunikat SN o sprawie I NSW 76/23, http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Komunikaty_o_sprawach.aspx?ItemSID=610-b6b3e804-2752-4c7d-bcb4-7586782a1315&ListName=Komunikaty_o_sprawach (dostęp: 12.10.2023 r.).
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Niegodność dziedziczenia w nowelizacji
2023-02-23 11:22Czy śmigus - dyngus może być karalny?
2024-04-01 09:10Kobiety górą na ślubowaniu nowych doradców podatkowych
2023-04-22 19:30