Katastrofa ekologiczna Odry to temat, który zdominował ostatnie dni. Tony śniętych ryb, nieznane źródło skażenia i narastający niepokój ludzi. Tragedia ta nie omija także Szczecina. A w tle długi weekend, który w tym roku przynosi rekordowe upały.
Na razie nie znamy jeszcze przyczyn skażenia Odry, wiadomo natomiast, że jego skala jest ogromna, czego dowodzą tony śniętych ryb na liczącej kilkset kilometrów linii brzegowej. Do skażenia doszło prawdopodobnie pod koniec lipca, bowiem wówczas zuważono liczne martwe ryby w Lipkach, a następnie w Oławie i Głogowie, a o problemie alarmowali sami wędkarze. Zdaniem ekologów to dopiero poczatek problemu, bowiem niski stan wody i osadzanie się toksycznej substancji na dnie czy brzegach rzeki może doprowadzić do ponownego skażenia, np. w efekcie podniesienia się stanu wody po silnych deszczach. Dodatkowym problemem jest ogromna ilość skażonych ryb, będących źródłem pożywienia innych organizmów żywych. Zagrożone są także wszystkie zwierzęta bytujące w skażonych wodach. Do tej kategorii możemy zaliczyć np. bobry.
Tymczasem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie apeluje w oficjalnym komunikacie do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował w czwartek, że fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła także na teren Zachodniopomorskiego.Z kolei w piatek rano zdecydowano o zamknięciu szczecińskich kąpielisk, po tym jak na jednym z nich (kąpielisko Dziewoklicz) znaleziono pierwsze martwe ryby. Zamknięte jest także inne popularne w Szczecinie kąpielisko w Dąbiu. Wszędzie obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody, a porządku pilnują ratownicy. Zakaz kąpieli ma obowiązywać do 18 sierpnia.
Zamknięcie strzeżonych kąpielisk to nie jedyna reakcja władz Szczecina. Dodatkowo ma zostać wydana decyzja o zamknięciu dostępu do Odry. Decyzja ta będzie dotyczyć zarówno kąpielisk zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych, a nad jej przestrzeganiem czuwać będą delegowane służby.Tymczasem w tle całej sytuacji pozostaje długi weekend i rekordowe upały z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, które sprawią, że wielu mieszkańców regionu uda się na wypoczynek na łonie natury. Dlatego ważna jest reakcja odpowiednich służb, by zabezpieczyć zdrowie tych, którzy z jakichś względów nie wiedzą o obecnej sytuacji.
Aktualizacja: Szczecińskie kąpieliska mają pozostać zamknięte do 18 sierpnia. Z kolei specjalne alerty RCB wysłano mieszkańcom Szczecina popołudniu. Ich treść jest następująca:
Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i w zbiornikach przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb.Śledź komunikaty.
Źródło:
- Komunikat Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/2900-aktualne-informacje-dotyczace-pojawienia-sie-snietych-ryb-w-odrze
- Komunikat PAP "Katastrofa ekologiczna na Odrze", https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1394785%2Ckatastrofa-ekologiczna-na-odrze-wyniki-badan-probek-po-1-sierpnia.html
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Trwa cisza wyborcza i referendalna
2023-10-14 10:51Kobiety górą na ślubowaniu nowych doradców podatkowych
2023-04-22 19:30Czternasta emerytura w 2024 roku
2024-05-29 07:42Czy śmigus - dyngus może być karalny?
2024-04-01 09:10Wakacje bez testu i paszportu covidowego? Tylko w tych krajach
2022-06-11 12:00