SN orzekł, czy wypowiedzenie umowy kredytu wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat

artykul

Wypowiedzenie umowy kredytu i jego wpływ na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat stały się przedmiotem uchwały SN.

SN rozstrzyga zagadnienie prawne przedstawione przez Rzecznika Finansowego

W dniu 10 maja 2023 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Izby Cywilnej podjął uchwałę rozstrzygającą zagadnienie prawne przedstawione przez Rzecznika Finansowego, dotyczące wpływu wypowiedzenia umowy kredytu na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu, które stały się wymagalne przed wypowiedzeniem umowy. Potrzebę rozstrzygnięcia przez SN przedstawionego zagadnienia prawnego Rzecznik Finansowy uzasadnił występującą w orzecznictwie sądów powszechnych rozbieżnością w wykładni przepisów prawa w zakresie dotyczącym problematyki biegu terminu przedawnienia roszczeń kredytodawcy o zapłatę rat kredytu, których terminy płatności upłynęły przed wypowiedzeniem umowy kredytu, w szczególności wyjaśnienia, czy bieg przedawnienia rozpoczyna się z chwilą wypowiedzenia umowy kredytu, czy z upływem umownego terminu płatności odrębnego dla każdej raty kredytu.

Wypowiedzenie umowy kredytu i jego skutki w świetle trzech linii orzeczniczych

W uzasadnieniu pytania Rzecznik Finansowy wskazał na trzy linie orzecznicze w zakresie ustalenia terminu wymagalności roszczeń banku o świadczenia z umowy kredytu, w tym określenia dnia, od którego należy liczyć bieg przedawnienia. Pierwsza opiera się na założeniu, że świadczenie z umowy kredytu ma jeden termin wymagalności, związany z datą ostatecznej jego spłaty albo wypowiedzenia umowy. Druga przyjmuje, że poszczególne raty kredytu mają inny termin wymagalności i przedawniają się oddzielnie, natomiast wypowiedzenie umowy kredytu powoduje natychmiastową wymagalność kredytu wraz z ratami niespłaconymi w terminie płatności. Zgodnie z tą linią orzeczniczą przedawnienie roszczeń banku co do całego świadczenia biegnie od dnia wypowiedzenia umowy, co dotyczy także rat, których terminy płatności upłynęły przed wypowiedzeniem umowy.

Rzecznik Finansowy opowiedział się za trzecim kierunkiem, przyjmując, że poszczególne raty kredytu stają się wymagalne w ustalonym w umowie terminie ich płatności. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie dla każdej z nich, od dnia w którym roszczenie o ich zapłatę stało się wymagalne (art. 120 § 1 k.c.). Wypowiedzenie umowy kredytu stawia cały kredyt w stan wymagalności, ale nie zmienia wymagalności rat kredytu, których termin płatności upłynął przed wypowiedzeniem umowy. W przeciwnym razie, wymagalność roszczenia zależałaby wyłącznie od woli wierzyciela, co oznacza, że dłużnik pozostawałby w stanie niepewności co do swojej sytuacji prawnej.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów

Pytanie, na które odpowiedział SN brzmiało: czy w przypadku wypowiedzenia umowy kredytu przez kredytodawcę, bieg terminu przedawnienia roszczeń kredytodawcy o zapłatę rat, których terminy płatności upłynęły przed momentem wypowiedzenia, rozpoczyna się z chwilą wypowiedzenia, czy z upływem odrębnego dla każdej raty umownego terminu płatności?

Zgodnie z tezą uchwały, wypowiedzenie umowy kredytu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu, które stały się wymagalne przed wypowiedzeniem umowy.

 

pracadlaprawnika

 

Źródło:

- Uchwała 7 sędziów SN z dnia 10 maja 2023 r. (sygn. akt III CZP 52/22).

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej