SN rozstrzygnął zagadnienie prawne dotyczące zwielokrotnienia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego w przypadku wygrania sprawy przez reprezentowanych przez niego współuczestników materialnych.
Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą zwielokrotnienia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego w przypadku wygrania sprawy przez reprezentowanych przez niego współuczestników materialnych. Podstawą wydanego orzeczenia było zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie (post. z 6 kwietnia 2023 r., I ACz 366/22), sprowadzajace się do zadania pytań prawnych w następującym brzmieniu:
"Czy w przypadku wygrania sprawy przez współuczestników materialnych w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 k.p.c., reprezentowanych przez tego samego adwokata lub radcę prawnego, zwrot kosztów zastępstwa procesowego powinien być przyznany w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu jednego pełnomocnika, czy też jego wielokrotności, w zależności od liczby współuczestników, których reprezentował?
ewentualnie, w przypadku przyjęcia, że zwrot ten powinien obejmować wynagrodzenie jednego pełnomocnika:
W jaki sposób należy zasądzić koszty zastępstwa procesowego należne współuczestnikom materialnym w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 k.p.c., pozostającym w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, reprezentowanych przez tego samego adwokata lub radcę prawnego, w szczególności, czy koszty powinny być zasądzone na rzecz każdego z nich odrębnie [to jest w częściach] czy też na rzecz obojga solidarnie lub łącznie?".
W uchwałe z dnia 16 listopada 2023 r., SN stwierdził, że w razie współuczestnictwa materialnego (art. 72 § 1 pkt 1 k.p.c.) do niezbędnych kosztów procesu poniesionych przez współuczestników reprezentowanych przez jednego pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym zalicza się jego wynagrodzenie ustalone niezależnie od liczby reprezentowanych przez niego uczestników. Sąd może jednak podwyższyć to wynagrodzenie, jeżeli przemawiają za tym okoliczności, o których mowa w art. 109 § 2 k.p.c.
Odpoeiadając na drugie z zadanych pytań SN podkreślił, że koszty procesu należne współuczestnikom materialnym – w tym także pozostającym w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej – podlegają zasądzeniu na ich rzecz w częściach równych, chyba że współuczestnicy zgodnie wniosą o inny podział zasądzonych kosztów albo o zasądzenie ich jedynie na rzecz jednego lub niektórych ze współuczestników.
Źródło:
Uchwała SN z 16.11.2023 r., sygn. akt III CZP 54/23.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Sztuczna inteligencja tematem czerwcowego webinarium dla prawników
2023-06-18 09:30Prawo pracy po zmianach tematem szkolenia dla radców prawnych
2023-06-14 14:20mLegitymacja adwokata i aplikanta
2023-01-11 20:00