SN zbada, czy można ustanowić kuratora dla osoby, co do której nie ustalono, czy żyje

artykul

Czy brak danych uczestnika nieznanego z miejsca pobytu uzasadnia nieważność postępowania w sprawie o zasiedzenie? Takie pytanie zadał SN w postanowieniu o przedstawieniu składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego do rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego.

Nieważność postępowania w sprawie o zasiedzenie

Sąd Najwyższy przedstawił do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne dotyczące nieważności postępowania w sprawie o zasiedzenie składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Zagadnienie prawne sprowadza się do pytania, czy w sprawie o zasiedzenie nieważność postępowania (art. 379 pkt 5 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.) zachodzi w razie ustanowienia dla uczestnika postępowania, którego udziału we współwłasności dotyczy wniosek o stwierdzenie zasiedzenia, kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu wówczas, gdy nie ustalono danych osobowych tego uczestnika pozwalających na stwierdzenie, że osoba ta żyje, w szczególności wobec braku danych o jej dacie urodzenia.

Stan faktyczny sprawy

Sprawa toczy się z wniosku Miasta stołecznego Warszawy o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie o sygn. akt II CSKP 1320/22. W postępowaniu przed sądami meriti ustanowiony został kurator dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika, którego interes ma w tym postępowaniu charakter bezpośredni, bowiem uczestnik był współwłaścicielem nieruchomości podlegającej zasiedzeniu, a zatem jego dotyczy wniosek o stwierdzenie zasiedzenia, natomiast nie ustalono tego, czy osoba ta żyje z uwagi na brak jakichkolwiek danych umożliwiających jej bliższą identyfikację (brak danych o dacie urodzenia). Tym samym powstała wątpliwość co do dopuszczalności ustanowienia w tych okolicznościach kuratora w trybie art. 143-144 k.p.c., który może być ustanowiony wyłącznie dla osoby, a zatem podmiotu istniejącego (żyjącej osoby fizycznej), a w konsekwencji co do ewentualnego skutku nieważności postępowania (art. 379 pkt 5 w związku z art. 13 § 2 k.p.c.).

Zgodnie z art. 143 k.p.c., jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Artykuł 144 k.p.c. reguluje tymczasem zasady ustanowienia kuratora osoby nieznanej z miejsca pobytu. W § 1 - 3 rzeczonego przepisu ustawodawca wskazał, że przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane, z zastrzeżeniem, że w sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym.

Obecnie nie jest jeszcza znane uzasadnienie postanowienia z dnia 30 czerwca 2023 r. (sygn. akt II CSKP 1320/22) ws. przedstawienia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego do rozstrzygnięcia omawianego zagadnienia prawnego. Jak informuje SN w komunikacie, uzasadnienie postanowienia zostanie opublikowane niezwłocznie po jego podpisaniu przez skład. 

 

Źródło:

- komunikat SN, http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Komunikaty_o_sprawach.aspx?ItemSID=585-b6b3e804-2752-4c7d-bcb4-7586782a1315&ListName=Komunikaty_o_sprawach

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej