Jak wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego udzielonego samodzielnie przez stronę wpływa na dalsze pełnomocnictwo procesowe ? Zbadał to SN w niedawno podjętej uchwale.
Zakres pełnomocnictwa procesowego reguluje art. 91 k.p.c. Wynika z niego, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jak też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
Jak wynika z powyższego, pełnomocnictwo procesowe obejmuje udzielenie dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu. Na gruncie tego przepisu pojawiła się jednak wątpliwość sprowadzajaca się do pytania, czy wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego udzielonego samodzielnie przez stronę powoduje także wygaśnięcie dalszego pełnomocnictwa procesowego. Rozstrzygnięcie powyższej kwestii pozostawiono SN.
Zadaniem SN stała się odpowiedź na pytanie, czy udzielone przez radcę prawnego adwokatowi dalsze pełnomocnictwo procesowe traci moc prawną z chwilą utraty przez tego radcę uprawnienia do pełnienia funkcji pełnomocnika procesowego w związku z mianowaniem na stanowisko sędziego sądu powszechnego, a w razie pozytywnej odpowiedzi na to pytani - czy dopuszczalne jest w tej sytuacji zatwierdzenie przez stronę czynności procesowych substytuta.
Podejmując uchwałę w dniu 16 czerwca SN orzekł, że wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego udzielonego samodzielnie przez stronę nie powoduje wygaśnięcia dalszego pełnomocnictwa procesowego udzielonego w imieniu strony adwokatowi lub radcy prawnemu na podstawie art. 91 pkt 3 k.p.c.
Źródło:
- uchwałą SN z 16.6.2023 r., sygn. akt III CZP 120/22.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
SN o kredycie frankowym zawartym przez przedsiębiorcę
2024-02-03 00:01W tych sprawach SN odmówił podjęcia uchwały
2023-06-15 16:00Wyrok podpisany, nieogłoszony
2022-03-17 17:03