Weksel inwestycyjny to dokument, który miał skłonić do dokonywania wpłat w zamian za obietnicę zysku w wysokości 7,5-9,5 proc.
Decyzją Prezesa UOKiK nałożono karę na spółkę BREWE Leasing, która wystawiała weksle, by pozyskać od konsumentów środki na swoją działalność. Jak ustalił Urząd, spółka oferowała weksle pod nazwą „Kwit dochodowy”, a konsument wpłacał pieniądze i otrzymywał obietnicę zysku w wysokości 7,5-9,5 proc. oraz weksel jako gwarancję spłaty. Pozyskany w ten sposób kapitał firma wykorzystywała do finansowania swojej działalności leasingowej, np. zakup samochodów i faktoringowej - nabywanie wierzytelności.
Zdaniem Prezesa UOKiK, praktyki BREWE Leasing polegają na wprowadzaniu konsumentów w błąd:
- co do bezpieczeństwa przekazanych pieniędzy. BREWE Leasing używa np. takich haseł reklamowych: „Inwestujesz, odbierasz zyski, zwrot kapitału” czy „gwarantem bezpiecznej inwestycji, jak i bezpiecznej wypłaty jest papier wartościowy jakim jest weksel”. Tymczasem spółka prowadzi działalność w dwóch bardzo ryzykownych branżach – leasingowej i faktoringowej. Jej klientami są często firmy, które nie mogą liczyć na otrzymanie finansowania bankowego. Niepokój budzi też fakt, że konsumenci nie dysponują wekslami, ponieważ zostają one złożone w depozycie, co może utrudniać wyegzekwowanie roszczeń;
- co do wysokości przyszłych zysków. Spółka obiecuje: „jest to inwestycja o wysokiej rentowności: od poziomu 7,5% do 9,5% w skali roku, przy systematycznie wypłacanych kuponach”. W rzeczywistości jednak możliwość i wysokość zysku będzie zależała od wielu czynników, w tym kondycji finansowej BREWE Leasing, zdolności jej kontrahentów do dotrzymywania terminów płatności, zapotrzebowania na usługi leasingowe i faktoringowe.
Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu nałożył na BREWE Leasing kary w łącznej wysokości 154 117 zł. Nakazał też spółce – pod rygorem natychmiastowej wykonalności - zaniechać kwestionowanych praktyk. Ponadto po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UOKiK firma będzie musiała poinformować o niej konsumentów listownie, na swojej stronie internetowej i na Facebooku.
Warto przy tym wskazać, że "weksel inwestycyjny" jest pojęciem niewystępującym w polskim prawie. Przepisy posługują się natomiast terminem "weksel". Weksel to inaczej papier wartościowy, sporządzony w określonej przez prawo wekslowe formie. Charakteryzuje się on tym, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego.
Jak słusznie zauważa Prezes UOKiK, "weksel inwestycyjny" jest terminem wymyślonym przez przedsiębiorców, mającym określać kolejny produkt umożliwiający im pozyskanie kapitału. Gwarantem bezpieczeństwa „weksla inwestycyjnego” jest jedynie wypłacalność jego wystawcy, gdyż nie jest on zabezpieczony systemem gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem w przypadku upadłości wystawcy weksli, konsumenci mogą nie odzyskać swoich pieniędzy.
Źródło:
- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19278
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Usługa Twój e-PIT także dla przedsiębiorców
2024-04-11 19:00Dział spadku w pytaniach i odpowiedziach
2024-07-21 13:00Fiskus wysyła listy behawioralne
2024-03-04 18:14Umowa pożyczki na przykładach
2023-04-04 10:00Kredytobiorcy rozpoczynają wakacje kredytowe
2022-07-28 08:00Odsetki oraz koszty pozaodesetkowe w umowie pożyczki
2023-04-05 10:00