Staż w Niemczech - jakie warunki należy spełnić?

artykul

Praktyka w Niemczech to doskonała okazja, by zdobyć międzynarodowe doświadczenie i unikalne umiejętności. IRZ, Bundesrechtsanwaltskammer oraz Deutscher Anwaltverein zapraszają młodych prawników na płatny staż.

Staż w Niemczech - program

Staż w Niemczech to doskonałą okazja, by zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu niemieckiego i europejskiego prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego. Uczestnicy programu stażowego zdobędą także praktyczny wgląd w obszary działalności i metody pracy niemieckiej kancelarii prawnej.

Staż w Niemczech potrwa od 27 sierpnia (przyjazd) do 28 września (wyjazd) 2023 roku. W dniach 28 sierpnia - 1 września 2023 roku w Berlinie odbędzie się seminarium wprowadzające do niemieckiego i europejskiego prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego. W dniu 2 września uczestnicy udadzą się do poszczególnych miejscowości, w których będą odbywać się staże. Praktyki w wybranych kancelariach prawnych w Niemczech zaplanowane są od 4 września do 25 września. W dniu 26 września uczestnicy spotkają się w Bonn, gdzie 27 września odbędzie się seminarium ewaluacyjne. Powrót do krajów macierzystych zaplanowano na 28 września 2023 r.

Kto może aplikować na staż w Niemczech?

Osoby chcące odbyć staż w Niemczech muszą spełnić określone warunki. Przede wszystkim od kandydatów wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego, a ponadto określone doswiadczenie. Kandydaci muszą być co najmniej na ostatnim roku praktycznej nauki zawodu adwokata oraz mieć doświadczenie w dziedzinie prawa cywilnego i handlowego.

Staż w Niemczech jest jednak niedostępny dla prawników, którzy:

- pracują dla niemieckiej kancelarii prawnej, tj. kancelarii, która została utworzona jako oddział kancelarii prawnej z siedzibą w Niemczech i/lub działa pod nazwą niemieckiej kancelarii prawnej.
- pracują dla kancelarii prawnej, która posiada biura w Niemczech.
- pracują dla kancelarii, która jest kancelarią partnerską kancelarii z siedzibą w Niemczech.

Jak aplikować na staż w Niemczech?

Prawnicy chcący odbyć staż w Niemczech, muszą złożyć w Niemieckiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy Prawnej (IRZ) następujące dokumenty:

- wypełniony formularz zgłoszeniowy (przyjmowane będą wyłącznie formularze zgłoszeniowe wypełnione komputerowo).
- zdjęcie paszportowe (zdjęcie kolorowe o dobrej rozdzielczości), które można umieścić na formularzu zgłoszeniowym lub złożyć osobno w formacie JPEG.
- napisany komputerowo życiorys w języku niemieckim zawierający pełny adres pocztowy, numer telefonu i adres e-mail.
- dowód znajomości języka niemieckiego (np. certyfikat, dyplom), chyba że biegła znajomość języka może być udowodniona w inny sposób poprzez odpowiednie doświadczenia opisane w zgłoszeniu, np. pobyty w krajach niemieckojęzycznych w celu podjęcia studiów lub pracy. W razie potrzeby IRZ przeprowadzi test językowy.

Dokumenty aplikacyjne na staż w Niemczech należy złożyć drogą elektroniczną na adres e-mail: tenhaft@irz.de najpóźniej do 12 maja 2023 roku.

Staż w Niemczech - koszty i świadczenia finansowe

Organizatorzy praktyk zapewniają:

- zakwaterowanie podczas seminarium wprowadzającego.
- śniadanie i obiad oraz dodatek finansowy w wysokości 11 € na kolację podczas seminarium wprowadzającego.
- wyżywienie i zakwaterowanie podczas seminarium ewaluacyjnego.
- koszty podróży w Niemczech z seminarium wprowadzającego do miejsca stażu oraz z miejsca stażu do seminarium ewaluacyjnego.
- zakwaterowanie w miejscu praktyki (jeśli zakwaterowanie jest zarezerwowane przez uczestników we własnym zakresie, koszty zostaną pokryte do maksymalnej kwoty, która zostanie ustalona w porozumieniu z IRZ).
- dietę podczas okresu stażu w wysokości 550 €.

Osoby chcące odbyć staż w Niemczech muszą jednak pokryć określone koszty. Zaliczają sie do nich:

- koszty dojazdu na seminarium wprowadzające na początku programu oraz wyjazdu z seminarium ewaluacyjnego na końcu programu ponoszą sami uczestnicy.
- koszt wykupienia międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty leczenia w Niemczech, które mogą powstać w przypadku choroby lub w wyniku wypadku, w tym koszty leczenia w związku z chorobą epidemiczną lub pandemiczną jak COVID-19.
- dodatkowe środki na pokrycie wydatków osobistych.

 

marketing prawniczy

 

Źródło:

- Multilaterales Hospitationsprogramm für Rechtsanwältinnen und Rechtsanwälte 2023 Programmbeschreibung - Teilnahmebedingungen

- komunikat, https://www.adwokatura.pl/

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej