Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze odbywa się co roku pod koniec września. Tym razem zaskoczeniem okazała się rekordowa niska zdawalność. Warto więc przyjrzeć się pytaniom, które wywołały największe zdumienie.
Aplikacja radcowska i aplikacja adwokacka to dwie najpopularniejsze aplikacje prawnicze. W tym roku chęć ich rozpoczęcia zadeklarowało odpowiednio 2 791 osób (aplikacja radcowska) oraz 2 173 osoby (aplikacja adwokacka). Niestety, jak pokazały oficjalne dane, zdawalność egzaminu wstępnego oscylowała w tym roku wokół 41,2 % przy aplikacji radcowskiej oraz 41,9 % przy aplikacji adwokackiej. Przyjrzyjmy się więc pytaniom, które zrodziły najwięcej problemów.
Oto „najciekawsze” pytania, które pojawiły się na tegorocznym egzaminie wstępnym na aplikacje prawnicze i wzbudziły największe zaskoczenie bądź spowodowały najwięcej trudności. Prawidłową odpowiedź pogrubiliśmy.
1. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenia emerytalne stypendystów sportowych finansują:
A. w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni,
B w całości, z własnych środków, płatnicy składek,
C. z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczeni i płatnicy składek.
2. Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, przewodniczącego Komisji Europejskiej wybiera:
A. Parlament Europejski,
B. Rada Europejska,
C. Rada za zgodą Parlamentu Europejskiego.
3. Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, w skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii Europejskiej, a ich liczba nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu, nie licząc przewodniczącego; reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem:
A. pięciu członków na Państwo Członkowskie; żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt miejsc,
B. sześciu członków na Państwo Członkowskie; żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt sześć miejsc,
C. siedmiu członków na Państwo Członkowskie; żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt dziewięć miejsc.
4. Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wybierają spośród siebie prezesa tego Trybunału na okres:
A. dwóch lat; jego mandat jest odnawialny,
B. trzech lat;jego mandat jest odnawialny,
C. czterech lat;jego mandat nie jest odnawialny.
5. Zgodnie z ustawą o radcach prawnych, niestawiennictwo obwinionego lub jego obrońcy na rozprawę, posiedzenie lub na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego w postępowaniu dyscyplinarnym:
A. nigdy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy lub przeprowadzenia czynności,
B. zawsze wstrzymuje rozpoznanie sprawy lub przeprowadzenie czynności,
C. nie wstrzymuje rozpoznania sprawy lub przeprowadzenia czynności, chyba że należycie usprawiedliwią oni swoją nieobecność, jednocześnie wnosząc o odroczenie lub przerwanie rozprawy lub posiedzenia lub o nieprzeprowadzanie czynności przed rzecznikiem, albo sąd dyscyplinarny lub rzecznik dyscyplinarny z ważnych przyczyn uzna ich obecność za konieczną.
6. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Obywatelskich może ustanowić swoich pełnomocników terenowych:
A. bez konieczności uzyskania zgody innego organu,
B. za zgodą Sejmu,
C. za zgodą Senatu.
7. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, opłatę kancelaryjną od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 20 złotych za:
A. całą kopię dokumentu, bez względu na liczbę stron,
B. każde rozpoczęte 20 stron wydanej kopii,
C. każde rozpoczęte 30 stron wydanej kopii.
8. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, grzywnę wymierza się w kwocie:
A. do trzech tysięcy złotych,
B. do pięciu tysięcy złotych,
C. pięciu tysięcy złotych.
9. Zgodnie z ustawą – Prawo wekslowe, weksel trasowany, płatny w pewien czas po okazaniu, powinien być przedstawiony do przyjęcia w ciągu roku od dnia wystawienia; wystawca może:
A. oznaczyć krótszy lub dłuższy termin; indosanci mogą terminy te skrócić,
B. oznaczyć krótszy lub dłuższy termin; indosanci mogą terminy te wydłużyć,
C. oznaczyć krótszy termin; indosanci mogą termin ten wydłużyć.
10. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczeniem OC (odpowiedzialności cywilnej)posiadacza przyczepy są objęte szkody spowodowane przyczepą, która:
A. odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła,
B. odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć,
C. jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym.
Źródło:
zestaw pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich, 24 września 2022 r.
TOP 10 - co przemycają turyści?
2022-08-15 08:00Egzamin komorniczy: Zadanie pierwsze (ustawowe zadania komornika)
2023-04-18 10:05Rusza kolejna edycja Summer Camp UOKiK
2024-05-09 10:20Nowy program aplikacji radcowskiej wejdzie w życie 1 stycznia
2023-09-29 11:00Zakończył się próbny egzamin radcowski 2024
2024-03-09 10:00