Test powtórkowy dla studentów i aplikantów - Prawo przedsiębiorców

Test powtórkowy dla studentów i aplikantów - Prawo przedsiębiorców

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Adepcie sztuki prawniczej, sprawdź, czy znasz Prawo przedsiębiorców! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów podstawowej ustawy w dziedzinie prawa gospodarczego publicznego.

Test

Prawo gospodarcze publiczne określa funkcje państwa w obszarze gospodarki. Prawo przedsiębiorców to podstawowa ustawa dla tej gałęzi prawa. Omawiany akt normatywny zastąpił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a jego przepisy odnoszą się m.in. do zasad podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, reguł dotyczących kontroli działalności gospodarczej czy załatwiania spraw z zakresu działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący Prawa przedsiębiorców. Powodzenia!

1. Przedsiębiorcami w rozumieniu Prawa przedsiębiorców są:
a) osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonujące działalność gospodarczą;
b) także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej;
c) tylko osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

2. Działalność nieewidencjonowana polega na tym, że:
a) wykonuje ją osoba fizyczna, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, i która w okresie ostatnich 12 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej;
b) wykonuje ją osoba fizyczna lub osoba prawna, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej;
c) wykonuje ją osoba fizyczna, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

3. Mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
b) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników, osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro;
c) zatrudniał średniorocznie mniej niż 20 pracowników, osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 5 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

4. Działalność gospodarczą można podjąć:
a) z upływem tygodnia od złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo z upływem tygodnia od dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego;
b) w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej;
c) w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego – w każdym przypadku.

5. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres:
a) roku od dnia podjęcia działalności gospodarczej;
b) 3 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej;
c) 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

6. Identyfikacja przedsiębiorcy w urzędowych rejestrach następuje na podstawie: 
a) NIP;
b) PESEL lub REGON;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe. 

7. Przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim: 
a) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej;
b) nie może zawiesić wykonywania działalności gospodarczej;
c) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej tylko do dnia powrotu choćby jednego pracownika z urlopu macierzyńskiego.

8. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, zawieszenie i cofnięcie koncesji albo ograniczenie jej zakresu w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji następuje:
a) tylko w drodze decyzji wojewody;
b) tylko w drodze orzeczenia sądu rejestrowego;
c) w drodze decyzji ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

9. Jeżeli w wyniku czynności kontrolnych przedsiębiorca poniósł szkodę, to:
a) zawsze przysługuje mu odszkodowanie;
b) przysługuje mu odszkodowanie, jeżeli czynności kontrolnych dokonano z naruszeniem przepisów prawa;
c) nigdy nie przysługuje mu odszkodowanie.

10. Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera np.:
a) oznaczenie organu;
b) datę i miejsce wystawienia;
c) oznaczenie przedsiębiorcy.

Rozwiązanie testu

Poniżej wskazujemy prawidłowe odpowiedzi na powyższe pytania:  
•    pytanie 1 – a, b;
•    pytanie 2 – c;
•    pytanie 3 – a;
•    pytanie 4 – b;
•    pytanie 5 – c;
•    pytanie 6 – a;
•    pytanie 7 – a;
•    pytanie 8 – c;
•    pytanie 9 – b;
•    pytanie 10 – a, b, c.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej