Test powtórkowy dla studentów i aplikantów - zmiany w KPC od 1 lipca 2023 roku

artykul

Adepcie sztuki prawniczej, sprawdź, czy wiesz jak zmienia się prawo procesowe! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów zmodyfikowanych ustawą z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 614).

Test

Kodeks postępowania cywilnego jest aktem normatywnym regulującym postępowanie sądowe m.in. w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Z dniem 1.7.2023 r. wejdzie w życie obszerna nowelizacja ustawy procesowej. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, które wejdą w życie w lipcu 2023 r. Powodzenia!

1. Niedopuszczalny jest wniosek o wyłączenie sędziego:
a) oparty wyłącznie na okolicznościach związanych z rozstrzygnięciem przez sąd o dowodach;
b) złożony po raz kolejny co do tego samego sędziego z powołaniem tych samych okoliczności;
c) niebędącego członkiem składu orzekającego.

2. Jeżeli czynności procesowe za stronę podejmuje organ państwowej lub samorządowej jednostki organizacyjnej, przedłożenie aktu powołania lub innego aktu równorzędnego potwierdzającego powierzenie określonej osobie pełnienia funkcji tego organu:
a) jest zawsze wymagane;
b) nie jest wymagane, o ile stwierdzenie tego faktu jest możliwe na podstawie informacji powszechnie dostępnych, w szczególności udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej. W takim przypadku w pierwszym piśmie procesowym tej strony wskazuje się źródło informacji, z których wynika umocowanie określonej osoby do działania w imieniu organu;
c) nigdy nie jest wymagane.

3. Pismo wnoszone przez stronę zastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej powinno zawierać wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym wnioski dowodowe. Jeżeli pismo zawiera uzasadnienie, wnioski dowodowe, zgłoszone tylko w tym uzasadnieniu:
a) nie wywołują skutków, jakie ustawa wiąże ze zgłoszeniem ich przez stronę;
b) nie wywołują skutków, jakie ustawa wiąże ze zgłoszeniem ich przez stronę, chyba że inaczej postanowi prokurator;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe.

4. Jeżeli stronie będącej przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie można doręczyć pierwszego pisma w sprawie ze względu na nieujawnienie w tej ewidencji zmiany adresu do doręczeń, pismo to doręcza się: 
a) tylko przez obwieszczenie; 
b) na adres, pod którym strona zamieszkuje;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe.

5. Sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:
a) gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy - po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;
b) w wypadku zawieszenia postępowania na wniosek obu stron - nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od daty wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu;
c) gdy postępowanie zostało zawieszone wskutek niestawiennictwa stron.

6. Przed przystąpieniem do postępowania mediacyjnego mediator: 
a) poucza strony o kosztach postępowania mediacyjnego i sposobie pobrania należności mediatora;
b) może pouczyć strony o kosztach postępowania mediacyjnego i sposobie pobrania należności mediatora;
c) poucza strony tylko o sposobie pobrania należności mediatora.

7. Należności mediatora w postaci wynagrodzenia i zwrotu wydatków w części niewypłaconej przez strony:
a) na wniosek mediatora ustala i przyznaje mediatorowi zawsze Sąd Najwyższy;
b) sąd nie może ustalić i przyznać; 
c) na wniosek mediatora ustala i przyznaje mediatorowi sąd. We wniosku mediator wskazuje wysokość niewypłaconych należności i zamieszcza oświadczenie o ich niewypłaceniu.

8. Na posiedzenie przygotowawcze wzywa się do osobistego stawiennictwa strony i ich pełnomocników. Przewodniczący: 
a) odstępuje od wzywania strony na posiedzenie przygotowawcze, jeżeli takie jest żądanie prokuratora;
b) nigdy nie może odstąpić od wzywania strony na posiedzenie przygotowawcze;
c) może odstąpić od wzywania strony na posiedzenie przygotowawcze, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że udział pełnomocnika będzie wystarczający.

9. Równocześnie z wezwaniem stron na posiedzenie przygotowawcze strony poucza się o:
a) obowiązku udziału w posiedzeniu przygotowawczym;
b) obowiązku przedstawienia wszystkich twierdzeń i dowodów najpóźniej na tym posiedzeniu, chyba że wcześniej upłynął termin do złożenia pisma przygotowawczego;
c) skutkach niedopełnienia obowiązków, o których mowa w pkt a i b, w szczególności możliwości obciążenia kosztami postępowania, umorzenia postępowania lub pominięcia spóźnionych twierdzeń i dowodów.

10. Jeżeli przepis szczególny przewiduje, że stronie przysługuje zażalenie na postanowienie sądu, ale nie określa, jaki sąd ma je rozpoznać, zażalenie rozpoznaje:
a) tylko sąd rejonowy;
b) sąd drugiej instancji;
c) tylko Sąd Najwyższy.

Rozwiązanie testu

Poniżej wskazujemy prawidłowe odpowiedzi na powyższe pytania:  
•    pytanie 1 – a, b, c;
•    pytanie 2 – b;
•    pytanie 3 – a;
•    pytanie 4 – b;
•    pytanie 5 – a, b, c;
•    pytanie 6 – a;
•    pytanie 7 – c;
•    pytanie 8 – c;
•    pytanie 9 – a, b, c;
•    pytanie 10 – b.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej