Adepcie sztuki prawniczej, sprawdź swoją wiedzę! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z zakresu prawa rodzinnego. Tylko najlepsi uzyskują wynik 9/10.
Prawo rodzinne stanowi podzbiór norm prawnych odnoszących się do spraw takich jak zawarcie i ustanie małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków, ojcostwo, macierzyństwo czy obowiązek alimentacyjny. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący prawa rodzinnego. Powodzenia!
1. Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże:
a) kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy;
b) kierownik urzędu stanu cywilnego zezwala na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli takie jest żądanie nupturientów;
c) kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawia za tym społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa.
2. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa:
a) traci moc po upływie sześciu dni od dnia jego wydania;
b) traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia jego wydania;
c) nigdy nie traci mocy.
3. Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika:
a) jest niedopuszczalne jako czyn zabroniony;
b) jest dopuszczalne – bez zezwolenia sądu;
c) jest dopuszczalne – za zezwoleniem sądu.
4. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów:
a) sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa mężczyźnie, który ukończył lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny;
b) sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny;
c) sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat siedemnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
5. O istotnych sprawach rodziny:
a) rozstrzyga mąż;
b) małżonkowie rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu;
c) rozstrzyga mąż. Żona może zażądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd okręgowy.
6. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Umowa taka:
a) nie może poprzedzać zawarcia małżeństwa:
b) jest umową o świadczenie na rzecz osoby trzeciej;
c) może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
7. Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza:
a) przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko Prokuratorowi Generalnemu;
b) przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy;
c) przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko jej najbliższym wstępnym.
8. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
a) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
b) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.
c) przy dokonywaniu jakiejkolwiek czynności procesowej w procesie karnym.
9. Prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem:
a) spoczywa na jego rodzicach, niezależnie od władzy rodzicielskiej;
b) spoczywa tylko na tym rodzicu, któremu przysługuje władza rodzicielska;
c) nie istnieje w polskim porządku prawnym.
10. Przysposobić można:
a) osobę fizyczną - aż do dnia jej śmierci;
b) osobę małoletnią – tylko dla jej dobra;
c) osobę fizyczną – tylko do dnia ukończenia szesnastego roku życia.
Poniżej wskazujemy prawidłowe odpowiedzi na powyższe pytania:
• pytanie 1 – a;
• pytanie 2 – b;
• pytanie 3 – c;
• pytanie 4 – b;
• pytanie 5 – b;
• pytanie 6 – c;
• pytanie 7 – b;
• pytanie 8 – a, b;
• pytanie 9 – a;
• pytanie 10 – b.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Egzamin radcowski: Prawo gospodarcze - umowa ugody
2023-04-23 11:00Zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego
2022-09-17 10:32Zakończyły się zawodowe egzaminy prawnicze
2023-04-29 14:40Kazus dla studenta: Ujęcie obywatelskie
2024-04-16 11:20