Źródło grafiki: https://pixabay.com
Niedawno w życie weszła reforma prawa spadkowego. Nie oznacza to jednak końca zmian.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, jakie zmiany planuje w obrębie przepisów prawa spadkowego. W oficjalnym komunikacie wskazano, że dotyczą one m.in. przesłanek sporządzenia testamentu ustnego, uregulowania testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenia katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu. Ponadto zlikwidowany zostanie testament podróżny, gdyż taka forma testamentu znajdowała niewielkie zastosowanie w praktyce.
Nowe rozwiązania mają zminimalizować ryzyko fałszowania testamentów ustnych. Testament ustny będzie można sporządzić jedynie w sytuacjach, w których sporządzenie testamentu w formie pisemnej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione z powodu wystąpienia szczególnych i nagłych okoliczności (np. nagła poważna choroba). Dodatkowo będzie musiała istnieć obawa rychłej śmierci osoby sporządzającej testament. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości łączy te dwie przesłanki – dotychczas do sporządzenia testamentu ustnego musiała zaistnieć jedna z nich.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Skróceniu ulega również czas ważności testamentów szczególnych. Obecnie zachowują one moc przez maksymalnie 6 miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały sporządzenie takiego testamentu. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości skraca ten czas do 3 miesięcy (1 miesiąca w przypadku testamentu audiowizualnego).
Dodatkowo nowe przepisy uregulują także sposób sporządzenia testamentu ustnego audiowizualnego, który będzie można sporządzić za pomocą technik audiowizualnych, takich jak nagranie wideo. W odróżnieniu od jego „zwykłej” formy, testament ustny audiowizualny będzie można sporządzić bez konieczności angażowania świadków.
Proponowane przepisy znacznie skrócą termin, w jakim stwierdza się treść testamentu ustnego. W myśl projektowanych przepisów treść testamentu ma być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia. Jeśli zaś spadkodawca umrze, treść testamentu będzie można stwierdzić wyłącznie przed sądem, w terminie 3 miesięcy od śmierci spadkodawcy.
Instytucja testamentu wojskowego, dotychczas regulowana rozporządzeniem, znajdzie się wśród przepisów Kodeksu cywilnego. Jak przekonuje resort sprawiedliwości, zmiana sprawi, że wszystkie formy testamentu będą uregulowane w Kodeksie cywilnym. Dotychczas istniały wątpliwości konstytucyjne odnośnie tego, czy testament wojskowy powinno regulować rozporządzenie.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
W ramach kolejnej reformy zdecydowano się także rozszezrzyć katalog podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu. Będą to np. partner bądź partnerka osoby, dla której została przewidziana w testamencie jakakolwiek korzyść, krewni lub powinowaci takiej osoby do czwartego stopnia czy osoba uprawniona do reprezentacji osoby prawnej, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść.
Znowelizowany zostanie również Kodeks postępowania cywilnego, który poza zmianami związanymi z regulacją testamentu ustnego audiowizualnego, będzie odpowiadać na przedstawiany od dawna postulat Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczycący problemu tzw. podwójnych postanowień spadkowych. Wprowadzane zmiany mają zapobiegać sytuacjom, w których istnieją w obrocie prawnym dwa postanowienia o nabyciu spadku po tej samej osobie. Obecnie takie sytuacje występują w praktyce, rodząc liczne problemy z powodu rozbieżności w zakresie podstawy tytułu prawnego do spadku. Proponowane rozwiązanie daje sądowi kompetencję do uchylenia – także z urzędu i na posiedzeniu niejawnym – prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli w odniesieniu do tego samego spadku zostało wcześniej wydane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Projekt zmian w prawie spadkowym, autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, znajduje się obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Źródło:
Informacja MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zmiany-w-przepisach-dotyczacych-prawa-spadkowego
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Procedura ubezwłasnowolnienia
2022-03-12 15:44Przemoc domowa - jak reagować?
2024-05-04 13:48MZ: Limit na e-recepty ma charakter techniczny
2023-08-04 13:30Zatrzymanie prawa jazdy za uchylanie się od alimentacji
2022-05-30 17:04Ustanowienie rozdzielności majątkowej w praktyce
2024-02-19 00:01Czy zwrot nieudanego prezentu jest możliwy?
2022-12-26 10:15