Przedsiębiorcy MŚP oraz globalna społeczność badawcza to adresaci zaproszenia Instytutu Innowacji Technologicznych, który wprowadza otwarty duży model językowy Falcon 40B.
Instytut Innowacji Technologicznych (Technology Innovation Institute, TII) to globalny ośrodek badań naukowych i filar badań stosowanych Rady ds. badań naukowych w zakresie zaawansowanych technologii Abu Zabi (ATRC). Dążąc do zwiększenia swojego międzynarodowego wpływu w obszarze sztucznej inteligencji udostępnił on pierwszy duży model sztucznej inteligencji Zjednoczonych Emiratów Arabskich - „Falcon 40B” - do użytku w zakresie badań naukowych oraz do zastosowań komercyjnych.
Wraz z udostępnieniem Falcon 40B jako modelu otwartego TII zaprosił do składania wniosków przez naukowców, badaczy i wizjonerów, podekscytowanych możliwością wykorzystania potencjału modelu podstawowego do zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów i wykorzystania modelu do opracowania inspirujących zastosowań lub zbadania dalszych możliwości jego wykorzystania w takich dziedzinach jak inżynieria, opieka zdrowotna, programowanie czy w wielu innych, nie wskazanych wyżej obszarach.
Falcon to podstawowy duży model językowy (LLM), obejmujący 40 mld parametrów, wyszkolony na podstawie biliona tokenów, zapewniający bezprecedensowy dostęp badaczom oraz innowatorom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Instytut Innowacji Technologicznych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich udostępnia wagi modelu w formie bardziej kompleksowego, otwartego pakietu, mając na celu zapewnienie dostępu do ogromnego potencjału LLM, wspierając przejrzystość i rozliczalność, a także innowacje i badania naukowe w tej dziedzinie.
W obecnym ekosystemie sztucznej inteligencji modele LLM zapewniające dostęp do wag są bardziej atrakcyjne dla programistów ze względu na zaawansowane funkcje umożliwiające ich precyzyjne dostosowanie w porównaniu z modelami, których wagi nie są dostępne. Większość modeli LLM jest udostępniana na zasadzie wyłącznych licencji jedynie użytkownikom niekomercyjnym, jednak TII zdecydował się na podjęcie przełomowego kroku w postaci udostępnienia modelu Falcon 40B badaczom i użytkownikom komercyjnym.
Model Falcon, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2023 r., okazał się niezwykle wydajny. Jego opracowanie stanowić ma wyraz zaangażowania Zjednoczonych Emiratów Arabskich w proces postępu technologicznego. Wykorzystując narzędzie porównawcze HELM LLM opracowane przez Uniwersytet Stanforda, Falcon 40B uzyskał wyniki lepsze od znanych, porównywalnych modeli, dzięki wykorzystaniu znacznie mniejszych ilości szkoleniowej mocy obliczeniowej. Wykorzystując zaledwie 75% szkoleniowej mocy obliczeniowej GPT-3 opracowanego przez OpenAI, 40% mocy modelu sztucznej inteligencji Chinchilla od Deep Mind oraz 80% szkoleniowej mocy obliczeniowej PaLM-62B od Google, narzędzie potwierdziło zaangażowanie TII na rzecz przyspieszania postępów w dziedzinie generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji.
Aktualne otwarte modele LLM Falcon zostaną udostępnione w ramach licencji opartej na zasadach otwartego oprogramowania Apache 2.0, która ma umożliwić szeroki zakres bezpłatnych zastosowań.
Warto wskazać, że w następstwie realizacji licznych postępowych osiągnięć technologicznych otwarty generatywny model sztucznej inteligencji umocni pozycję Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako wiodącego dostawcy rozwiązań AI. Obecnie poprawiły one swój wynik w rankingu o pięć pozycji, plasując się na najwyższym miejscu na podium wśród krajów arabskich oraz na 37. pozycji w rankingu ONZ Frontier Technologies Readiness Index 2023 obejmującym 166 krajów.
Źródło:
- Technology Innovation Institute, https://falconllm.tii.ae/
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Blockchain zapewni unikatowość weksla elektronicznego
2024-04-22 12:12Skazanie a pełnienie funkcji w spółce handlowej
2024-06-24 11:01Na czym polega program łagodzenia kar (leniency)?
2023-03-07 15:00Informowanie o obniżkach cen - jakich praktyk unikać?
2023-01-16 18:40Za co karał UOKiK w 2023 roku?
2024-04-05 16:00