TK rozpozna skargę konstytucyjną komornika sądowego

artykul

Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy dotyczące wygaśnięcia powołania na stanowisko komornika.

Przepisy ustawy o komornikach sądowych z zarzutami natury konstytucyjnej

Trybunał Konstytucyjny wszczął postępowanie w sprawie skargi konstytucyjnej wniesionej przez komornika sądowego. Chodzi o zbadanie zgodności art. 281 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Przepis ten wskazuje explicite, że powołanie na stanowisko komornika osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyły 65 lat, wygasa z upływem 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie później jednak niż z dniem ukończenia 70. roku życia. Ustawa przewiduje więc, że Minister Sprawiedliwości odwołuje komornika, jeżeli ukończył on 65. rok życia.

Zarzuty, które rozpozna TK

W skardze do TK wskazano, że chodzi o zbadanie zgodności art. 281 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych w zakresie, w jakim:

- „reguluje wygaśnięcie z mocy prawa powołania na stanowisko komornika z upływem określonego w nim w sposób arbitralny terminu wobec osób, które ukończyły 65 lat, [co] stanowi przejaw bezpośredniej dyskryminacji ze względu na wiek, zabronionej przez wiążące Rzeczpospolitą Polską normy prawa międzynarodowego” - z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32, art, 45 ust. 1, art. 60 i art. 65 ust. 1 Konstytucji;
- „powoduje skutek w postaci wygaśnięcia powołania na stanowisko komornika z mocy prawa w oparciu o przesłankę osiągnięcia określonego wieku, bez uzależnienia tego skutku od działania organu władzy publicznej, wyłączając tym samym spod kognicji sądów administracyjnych i zamykając drogę sądową do dochodzenia naruszonych w ten sposób gwarantowanych Konstytucją RP i wiążącymi Rzeczpospolitą Polską normami prawa międzynarodowego praw podmiotowych” - z art. 32 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 184 Konstytucji;
-  "arbitralnie i bezzasadnie różnicuje prawo do poddania kontroli sądu administracyjnego przesłanki osiągnięcia określonego wieku, skutkującego wygaśnięciem powołania na stanowisko komornika od przesłanki osiągnięcia 65 roku życia obligującej Ministra Sprawiedliwości do odwołania z zajmowanego stanowiska, przyznając tym samym różne gwarancje podmiotowe wyłącznie w oparciu o kryterium ukończenia 65 lat przed dniem wejścia w życie ustawy” - z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32, art. 45 ust. I, art. 60 і art. 184 Konstytucji RP.

RPO przystępuje do sprawy

Do postępowania w sprawie przystąpił również Rzecznik Praw Obywatelskich, wnosząc o uznanie zaskarżonego przepisu za niezgodny z art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz z jej art. 45 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1. Jak wskazano w piśmie, uzasadnienie zostanie sporządzone w terminie późniejszym. 

Warto jednak podkreślić, że Konstytucja każdemu obywatelowi zapewnia wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, zaś ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą przy tym naruszać istoty wolności i praw. Konstytucja stanowi także, że wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Równość — wraz z godnością i wolnością — stanowi zatem podstawę porządku ustrojowego. W kontekście wskazanych wartości konstytucyjnych, słuszność regulacji art. 281 ustawy o komornikach sądowych wydaje się więc wątpliwa.

Nowa ustawa o komornikach sądowych

Ustawa, której przepis uczyniono przedmiotem skargi do TK, weszła w życie 1 stycznia 2019 roku,czyniąc szereg zmian obejmujących nie tylko postępowanie egzekucyjne, ale także zawód komornika sądowego. Wprowadzono między innymi formularz skargi na czynności komornika, który jest doręczany dłużnikowi przy prowadzeniu egzekucji; poszerzono uprawnienia nadzorcze i kontrolne Ministra Sprawiedliwości, który może z urzędu wszcząć postępowanie administracyjne w celu odwołania komornika, który dopuścił się naruszeń poprzez rażące naruszenie prawa; ustanowiono minimalny wiek uprawniający do powołania na stanowisko komornika - 28 lat, oraz maksymalny czas wykonywania zawodu - 65 rok życia, a także ustanowiono obowiązek składania oświadczeń majątkowych oraz wprowadzono ograniczenia w zakresie inwestowania przez komornika w działalność gospodarczą.

 

 

 

Źródło:

Przystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, sygn. akt SK 31/24.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej