Na podstawie wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej przedstawiamy zasady postępowania w okresie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej.
Kampania wyborcza oraz kampania referendalna zakończyły się dnia 13 października 2023 r. o północy. Od tej chwili, do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. W szczególności obejmuje to zakaz zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych. Zabronione jest ponadto prowadzenie kampanii referendalnej, w szczególności nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek. Naruszenie zakazów grozi sankcją karną i jako takie podlega ocenie organów ścigania i sądów.
Państwowa Komisja Wyborcza publikuje wyjaśnienia w sprawie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej, apelując o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione.
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Tego typu działania mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej. Natomiast zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum stanowi element kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.
Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Podobnie zabronione są wszelkie formy kampanii referendalnej w lokalu komisji obwodowej oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. W szczególności w dniu głosowania w lokalu wyborczym nie wolno eksponować żadnych napisów, symboli, obrazów, znaków, także na elementach ubioru, manifestujących poglądy w sprawach politycznych lub społecznych, które kojarzone są z uczestniczącymi w wyborach podmiotami i mogą być przez wyborców odbierane jako forma agitacji wyborczej lub kampanii referendalnej.
Jak czytamy w wyjaśnieniach PKW, w czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie zawierają nakazu usuwania z przestrzeni publicznej z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. Materiały te nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane. Ze względu na zakaz agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w siedzibach komisji wyborczych materiały znajdujące się w tych siedzibach podlegają usunięciu przed rozpoczęciem głosowania.
Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie normują odrębnie prowadzenia agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w Internecie, toteż do materiałów publikowanych w Internecie mają zastosowanie wskazane wyżej zasady.
Źródło:
Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej, https://pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/wyjasnienia-panstwowej-komisji-wyborczej-w-sprawie-tzw-ciszy-wyborczej-i-referendalnej (dostęp: 14.10.2023 r.).
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
1 listopada - dzień Wszystkich Świętych
2022-11-01 12:00System kaucyjny obejmie nie tylko plastik
2022-07-23 10:36Niegodność dziedziczenia w nowelizacji
2023-02-23 11:22Usługi pocztowe idą w e-commerce
2022-09-12 09:30Wzrosną świadczenia z funduszu alimentacyjnego
2024-07-16 11:23RPO pyta o wyciek danych żołnierzy WOT
2023-06-09 07:00