Trwa konkurs na stanowisko sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE

artykul

W dniu 19 czerwca Minister ds. Unii Europejskiej ogłosił o konkursie na stanowisko Sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prawo udziału przysługuje również adwokatom i radcom prawnym. Kto jeszcze może ubiegać się o nominację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na powyższe stanowisko i jakie warunki musi spełnić kandydat?

Jakie warunki musi spełnić kandydat na stanowisko Sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

Kandydat na stanowisko  Sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej musi spełniać następujące wymagania:
1.  posiadać obywatelstwo polskie;
2.  korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
3.  być nieskazitelnego charakteru;
4.  mieć ukończone wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskany tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce;
5.  przez co najmniej 5 lat: pracować na stanowisku sędziego lub prokuratora lub wykonywać zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza lub pracować na stanowisku prezesa, wiceprezesa, starszego radcy lub radcy w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa; wymóg ten nie dotyczy osób, które mają tytuł naukowy profesora albo stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych;
6.  biegle posługiwać się trzema językami urzędowymi Unii Europejskiej, w tym językiem polskim i francuskim.

Jakie dokumenty musi złożyć kandydat na stanowisko Sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

Osoby zainteresowane proszone są o złożenie życiorysu i listu motywacyjnego wraz z następującymi dokumentami:

•    kopia dowodu osobistego lub paszportu;
•    oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw obywatelskich;
•    oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie;
•    kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w pkt 4 i 5;
•    oświadczenia kandydata o zaprzestaniu działalności oraz o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgodnie ze wzorami stanowiącymi załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia Prezesa Rady Ministrówz dnia 24czerwca 2021 r. w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej (M.P. poz. 592) (wzory oświadczeń są również dostępne na stronie podmiotowej BIP KPRM).

W przypadku przedstawienia dokumentów w języku obcym należy dołączyć również ich tłumaczenie na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.

Jak zgłosić się do udziału w konkursie na stanowisko Sędziego TS UE?

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie pisemnych zgłoszeń listem poleconym na adres: 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Departament Prawa Unii Europejskiej
Al. Ujazdowskie1/3
00-583 Warszawa

- z dopiskiem:„Sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – KONKURS”,  w terminie do dnia 3 lipca 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego). 
 

>>Czytam więcej artykułów w: Kancelaria

 

Źródło:

- komunikat, https://www.gov.pl/web/premier/ogloszenie-o-konkursie-na-stanowisko-sedziego-trybunalu-sprawiedliwosci-unii-europejskiej

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej