Trwa wdrażanie usługi e-doręczeń w kancelariach komorniczych

Trwa wdrażanie usługi e-doręczeń w kancelariach komorniczych

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Usługi e-Doręczenia i Przesyłka Hybrydowa - postępowanie egzekucyjne weszło w erę świata cyfrowego.

Komornicy pionierami e-doręczeń

Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Cyfryzacji i Pocztą Polską jako pierwszy samorząd zawodowy uruchomiła i udostępniła dla każdej kancelarii komorniczej możliwość korzystania z systemu e-Doręczeń. Tym samym komornicy stali się pionierami e-doręczeń, wyprzedzając w tej materii inne zawody prawnicze. Wskazuje się, że uruchomienie e-Doręczeń ułatwi i przyśpieszy prace kancelarii komorniczych oraz ograniczy koszty korespondencji. Podczas lipcowej konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości wskazano również, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalsza rozbudowa usługi e-Doręczeń tak, by można je było wykorzystać do kontaktów z urzędami gminy, innymi urzędami administracji publicznej i w kontaktach z zawodami zaufania publicznego.

Wdrażanie usługi e-doręczeń

W dniu 1 lipca 2024 roku Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Pocztą Polską rozpoczęła wdrażanie usługi e-doręczeń w kancelariach komorniczych. Pełne wdrożenie e-Doręczeń nastąpi 1 stycznia 2025 r. Do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje natomiast okres przejściowy na funkcjonowanie nowej usługi. Pierwotnie, Krajowa Rada Komornicza miała czas na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do 2029 r., ale dokonała tego już teraz, plasując się na pierwszym miejscu w kategorii zawodów prawniczych.

Obecnie komunikacja elektroniczna ma jeszcze charakter jednostronny. Usługa e-Doręczeń polega więc na przesyłaniu pism pocztą elektroniczną przez komornika do strony postępowania egzekucyjnego. Jest to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego wysyłanego za potwierdzeniem odbioru. Warunkiem otrzymania przesyłki przez odbiorcę jest założenie i aktywowanie skrzynki do e-doręczeń w systemie mObywatel. Po uruchomieniu skrzynki, adresat otrzyma więc wiadomość automatycznie. Jeżeli jednak nie założy skrzynki do e-doręczeń, wówczas Poczta Polska skorzysta z przesyłki hybrydowej, czyli wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym.

Na obecnym etapie wdrażania systemu, strony postępowania nie mogą jeszcze korzystać z przesyłki elektronicznej. Strony postępowania egzekucyjnego w korespondencji z komornikami będą więc nadal posługiwać się tradycyjną pocztą. Jednak obecne status quo ma jedynie charakter przejściowy, bowiem Krajowa Rada Komornicza prowadzi działania na rzecz wprowadzenia całkowicie cyfrowej komunikacji pomiędzy kancelariami a stronami postępowań.

Jakie pisma można doręczać elektronicznie?

Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad prowadzenia biurowości, rachunkowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych (Dz. U. poz. 2517 ze zm. – dalej r.z.p.b.r.) w sprawach, w których korespondencja jest doręczana z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE), o której mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 285), albo z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej (PUH), o której mowa w art. 2 pkt 7 tej ustawy, pisma komornika mogą być wysłane bez podpisu. W § 16a ust. 2 r.z.p.b.r. wymieniono katalog pism wysyłanych przez komornika do stron i pozostałych uczestników postępowania, które będą mogły być wysyłane bez podpisu.

Oznacza to, że e-doręczenia obejmą takie pisma, jak:

1) wezwania (np. wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, wezwanie dłużnika do złożenia wykazu majątku),
2) zawiadomienia (np. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności, zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego, zarządzenie o zwrocie wniosku),
3) odpisy postanowień i zarządzeń (np. postanowienie o umorzeniu),
4) pisma przewodnie, przy których przesyłane są odpisy pism doręczanych przez komornika,
5) pouczenia,
6) kopie protokołów.

Jak słusznie wskazuje KRK, zgodnie § 16a ust. 3 r.z.p.b.r. w przypadku pism bez podpisu nie ma również wymogu podpisania pozostawionego w aktach oryginału pisma, z wyjątkiem wydanych postanowień i zarządzeń, których oryginały znajdujące się w aktach muszą być podpisane. Pismo bez podpisu może być wysyłane wyłącznie z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej. W przypadku konieczności wysłania pisma bez podpisu, które podlega doręczeniu wraz z odpisami pism stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od komornika, konieczne będzie sporządzenie cyfrowej kopii tych pism lub dokumentów.

Elektronizacja postępowania egzekucyjnego

Na koniec warto przypomnieć, że Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Rada Komornicza wspólnie pracują nad pełną elektronizacją postępowania egzekucyjnego, co umożliwi rozpoczęcie prac nad uproszczoną egzekucją komorniczą prowadzoną na podstawie faktur. Jak wskazuje resort sprawiedliwości, proponowane rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obciążenie sądów oraz ograniczy zatory płatnicze bez angażowania dodatkowych środków publicznych.

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/e-doreczenia-w-komorniczym-postepowaniu-egzekucyjnym

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej