Dlaczego nie ma w Polsce regulacji prawnych dotyczących pełnienia funkcji koronera? To pytanie zadaje nie tylko RPO.
Koroner to urzędnik, który stwierdzałby zgon i sprawował pieczę nad zwłokami. Instytucja ta znana jest porządkom prawnym wielu państw, zwłaszcza państw anglosaskich. Przykładowo, w Irlandii koroner (wł. coroner) jest niezależnym urzędnikiem, prawnie odpowiedzialnym za badanie nagłych i niewyjaśnionych zgonów. Ustala on jedynie okoliczności i fakty dotyczące danego zgonu. Ponadto koroner w Irlandii wystawia również tzw. tymczasowy akt zgonu (Interim Death Certificate), który w zupełności wystarcza do załatwienia procedur związanych z pochówkiem. Zazwyczaj tymczasowy akt zgonu jest także akceptowany przez banki i inne instytucje w Irlandii, np. przez firmy ubezpieczeniowe. Jednak w wyjątkowych przypadkach, gdy przyczyna zgonu jest istotna, ubezpieczyciel może zażądać pełnego aktu zgonu.
Warto pamiętać, że tymczasowy akt zgonu (Interim Death Certificate) można, po przetłumaczeniu przez tłumacza przysięgłego, zarejestrować również w polskich księgach stanu cywilnego. Jednak za każdym razem jest to decyzja Kierownika USC, gdyż ww. akt nie zawiera informacji o przyczynie zgonu oraz nie posiada prawnie określonego wzoru.
Brak instytucji koronera w polskim porządku prawnym budzi od lat szereg wątpliwości. Niejednokrotnie wskazywano już na potrzebę wprowadzenia stosownych regulacji. Z postulatami tej treści od lat występuje między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich, przywołując przy tym szereg argumentów (i stanów faktycznych) świadczących nie tylko o celowości, ale wręcz pilnej potrzebie powołania wskazanego urzędu. Przykładowo, w dniu15 maja 2014 r. RPO wystąpił do Ministra Zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych. Również w grudniu 2019 r. RPO przekazał MZ uwagi odnośnie projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Projekt ten został bowiem przedstawiony do zaopiniowania przez Rządowe Centrum Legislacji, zaś ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Tymczasem jednak nadal nie została przyjęta.
Jak wynika z oficjalnego stanowiska resortu zdrowia, w odpowiedzi na pismo RPO z dnia 27 września 2024 r., dotyczące wprowadzenia przepisów regulujących materię stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów, aktualnie trwają prace legislacyjne, których celem jest opracowanie projektu ustawy wprowadzającej do ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej kompleksowe regulacje w zakresie spraw związanych ze stwierdzaniem zgonów i wystawianiem kart zgonu, w tym elektronicznej karty zgonu, oraz powołaniem instytucji koronera.
Nie oznacza to jednak, że instytucja koronera już niebawem pojawi się w polskim porządku prawnym. Wskazane prace legislacyjne zostały bowiem ujęte w zestawieniu projektów ustaw, co do których planowane jest uruchomienie rządowej procedury prawodawczej do końca II kwartału 2025 r.
Źródło:
Komunikat RPO, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-koroner-powolanie-mz-odpowiedz
The Coroner Service, https://www.gov.ie/en/campaigns/coroner-service/
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Poczta Polska zmienia dane abonentów RTV, interweniuje RPO
2023-05-04 12:10Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
2024-02-21 16:10Rusza pilotaż programu Edukacja z wojskiem
2024-04-21 11:00Uznanie ojcostwa in articulo mortis
2023-11-28 10:00Jak otrzymać 800plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka?
2024-02-11 11:40