Trzy banki z zarzutami. Chodzi o wakacje kredytowe

artykul

Prezes UOKiK stawia zarzuty trzem bankom. Wszystko przez utrudnianie klientom skorzystania z wakacji kredytowych.

Ile osób skorzystało z wakacji kredytowych?

Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że do 30 sierpnia wakacjami kredytowymi zostało objętych 876 tys. kredytów o wartości 228 mld zł i skorzystało z nich 44 proc. uprawnionych. Co ciekawe, w tej puli jest tylko 0,1 proc. wartości kredytów, których posiadacze mają problemy ze spłatą (opóźnienia powyżej 90 dni) co oznacza, że z możliwości zawieszenia rat wciąż mogą obawiać się skorzystać osoby najbardziej potrzebujące wakacji kredytowych. Niestety, część kredytobiorców uskarża się na problemy, jakie spotykają ich ze strony banków.

Prezes UOKiK postawił zarzuty

Do UOKiK trafiło ok. 900 skarg, w tym te wskazujące, że banki mogą utrudniać konsumentom skorzystanie z wakacji kredytowych lub zniechęcać ich do tego. Przepisy ustawy  o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom pozostawiają konsumentowi dowolność w zakresie składania wniosku. Może on od razu w jednym wniosku wpisać wszystkie okresy zawieszenia spłaty albo składać sukcesywnie oddzielne wnioski na zawieszenie jednej lub kilku rat. Tymczasem, jak pokazała praktyka, wiele banków wymagało oddzielnego wniosku na każdy okres. Po wezwaniach Prezesa UOKiK zdecydowana większość z nich wycofała się z tej praktyki. Jak się okazuje, nie wszystkie.

Które banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?

Jak wskazuje prezes UOKiK, nie wszystkie banki wycofały się z kontrowersyjnych praktyk. BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy w systemie bankowości elektronicznej nadal nie dopuszczają składania jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy. W konsekwencji Prezes UOKiK postawił im zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za co grożą kary w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Czym są wakacje kredytowe?

Na koniec przypomnijmy, że wakacje kredytowe obowiązują od końca lipca. Umożliwiają one zawieszenie spłaty:
- 2 rat kredytu w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022;
- 2 rat kredytu w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022;
- po jednej racie w każdym kwartale 2023 roku.

Co istotne, to kredytobiorca sam decyduje, przez ile miesięcy chce korzystać z wakacji kredytowych, przy czym może złożyć wniosek jednorazowo za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy.

 

 

Źródło:
- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, Dz.U. 2022 poz. 1488;
- Informacja dotycząca działania Prezesa UOKiK  ws. wakacji kredytowych (komunikat prasowy), https://uokik.gov.pl/
 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej