Tydzień Prawa Pracy - test czas pracy

artykul

Adepcie sztuki prawniczej, kontynuujemy Tydzień Prawa Pracy! Sprawdź, czy znasz prawo pracy! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów normujących czas pracy.

Test

Prawo pracy stanowi podzbiór norm prawnych, który został wyodrębniony z prawa cywilnego. Przepisy prawa pracy, a w szczególności Kodeksu pracy, odnoszą się do ważnej sfery naszego życia, jaką jest praca. Mowa przede wszystkim o prawach i obowiązkach pracowniczych, podstawach zawarcia i rozwiązania umowy o pracę czy zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący przepisów normujących czas pracy. Powodzenia!

1. Czas dyżuru:
a) jest czasem pracy, jeżeli pracownik wykonywał pracę;
b) nigdy nie jest czasem pracy;
c) jest czasem pracy tylko gdy regulamin pracy tak stanowi.

2. Zgodnie z podstawową normą czasu pracy:
a) dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca;
b) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 48 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca;
c) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

3. Okres odpoczynku dla pracownika zatrudnionego przy pracach polegających na dozorze urządzeń wynosi:
a) co najmniej 15 godzin;
b) co najmniej tyle godzin, ile pracownik ten pracował;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe.

4. Nieprzerwany odpoczynek dobowy powinien wynosić co do zasady:
a) 11 godzin;
b) 12 godzin;
c) 10 godzin.

5. W ruchu ciągłym:
a) dopuszcza się przedłużenie przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy do 43 godzin tylko w 8-tygodniowym okresie rozliczeniowym;
b) dopuszcza się przedłużenie przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy do 43 godzin w 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym;
c) dopuszcza się przedłużenie przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy do 42 godzin w 2-tygodniowym okresie rozliczeniowym.

6. System przerywanego czasu pracy:
a) może być zastosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją;
b) polega na ustaleniu rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju;
c) wprowadza się tylko w układzie zbiorowym pracy.

7. System zadaniowego czasu pracy może być zastosowany w przypadku uzasadnionym:
a) rodzajem pracy;
b) organizacją pracy;
c) miejscem wykonywania pracy.

8. Praca zmianowa:
a) jest dopuszczalna bez względu na stosowany system czasu pracy;
b) polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni:
c) nie jest dopuszczalna w niedziele i święta.

9. Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy;
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

10. Zwolnienie z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika:
a) jest uznaniowe – pracodawca nie ma obowiązku jego udzielenia;
b) nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy;
c) przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym.

Rozwiązanie testu

•    pytanie 1 – a;
•    pytanie 2 – c;
•    pytanie 3 – b;
•    pytanie 4 – a;
•    pytanie 5 – b;
•    pytanie 6 – a, b;
•    pytanie 7 – a, b, c;
•    pytanie 8 – a, b;
•    pytanie 9 – a, b, c;
•    pytanie 10 – c.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej