Tydzień Prawa Pracy - test rozwiązanie umowy o pracę

artykul

Adepcie sztuki prawniczej, kontynuujemy Tydzień Prawa Pracy! Sprawdź, czy znasz prawo pracy! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę.

Test

Prawo pracy stanowi podzbiór norm prawnych, który został wyodrębniony z prawa cywilnego. Przepisy prawa pracy, a w szczególności Kodeksu pracy, odnoszą się do ważnej sfery naszego życia, jaką jest praca. Mowa przede wszystkim o prawach i obowiązkach pracowniczych, podstawach zawarcia i rozwiązania umowy o pracę czy zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący rozwiązania umowy o pracę. Powodzenia!

1. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem może zostać dokonane przez;
a) każdą ze stron – uprawnienie przysługuje z mocy samego prawa;
b) każdą ze stron, o ile umowa o pracę tak stanowi;
c) pracownika (wyłącznie).

2. W przypadku miesięcznego okresu próbnego okres wypowiedzenia wynosi:
a) 2 tygodnie;
b) tydzień;
c) 3 dni robocze.

3. Jeżeli pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi:
a) 3 miesiące;
b) miesiąc;
c) 2 tygodnie. 

4. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy wynosi:
a) 1 dzień w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia;
b) 3 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 6 dni roboczych w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia;
c) 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia.

5. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Zakładowa organizacja związkowa może zgłosić pracodawcy umotywowane zastrzeżenia w ciągu:
a) 3 dni od otrzymania zawiadomienia;
b) 5 dni od otrzymania zawiadomienia;
c) 7 dni od otrzymania zawiadomienia.

6. Jeżeli sąd ogłosił pracodawcy upadłość, to: 
a) nie stosuje się art. 38 KP stanowiącego o konsultacji związkowej wypowiedzenia umowy o pracę;
b) nie stosuje się art. 39 KP stanowiącego o ochronie przedemerytalnej;
c) nie stosuje się art. 41 KP stanowiącego o ochronie w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. 

7. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: 
a) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
b) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, niezależnie od tego, czy uniemożliwia ono dalsze zatrudnianie pracownika na zajmowanym stanowisku;
c) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

8. Jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy 5 miesięcy, a jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa 4 miesiące:
a) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (bez winy pracownika);
b) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko za wypowiedzeniem;
c) pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę.

9. Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje:
a) tylko roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka tylko sąd polubowny;
b) roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy;
c) roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o zadośćuczynienie. O przywróceniu do pracy lub zadośćuczynieniu orzeka sąd pracy.

10. Jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika:
a) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, o ile pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
b) pracownik rozwiązuje umowę o pracę za zgodą inspektora pracy;
c) pracownik zostaje przeniesiony na inne stanowisko pracy ex lege.

Rozwiązanie testu

•    pytanie 1 – a;
•    pytanie 2 – b;
•    pytanie 3 – b;
•    pytanie 4 – c;
•    pytanie 5 – b;
•    pytanie 6 – a, b, c;
•    pytanie 7 – a, c;
•    pytanie 8 – a;
•    pytanie 9 – b;
•    pytanie 10 – a.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej