Tydzień Prawa Pracy - test wynagrodzenie za pracę

artykul

Adepcie sztuki prawniczej, kontynuujemy Tydzień Prawa Pracy! Sprawdź, czy znasz prawo pracy! Tym razem studentom prawa oraz aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów o wynagrodzeniu za pracę.

Test

Prawo pracy stanowi podzbiór norm prawnych, który został wyodrębniony z prawa cywilnego. Przepisy prawa pracy, a w szczególności Kodeksu pracy, odnoszą się do ważnej sfery naszego życia, jaką jest praca. Mowa przede wszystkim o prawach i obowiązkach pracowniczych, podstawach zawarcia i rozwiązania umowy o pracę czy zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący wynagrodzenia za pracę. Powodzenia!

1. Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy:
a) ustala warunki wynagradzania za pracę tylko w umowie o pracę;
b) ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania;
c) może ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

2. Regulamin wynagradzania wchodzi w życie: 
a) po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy;
b) po upływie czterech tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy;
c) po upływie tygodnia od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

3. Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, jeżeli nie są oni objęci układem zbiorowym pracy, określa: 
a) w drodze rozporządzenia - w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów - Minister Sprawiedliwości;
b) w drodze regulaminu - w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów - minister właściwy do spraw pracy na wniosek właściwego ministra;
c) w drodze rozporządzenia - w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów - minister właściwy do spraw pracy na wniosek właściwego ministra. 

4. Wynagrodzenie za pracę powinno być w szczególności tak ustalone, aby:
a) odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy;
b) odpowiadało kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu;
c) uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

5. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy:
a) nie przysługuje wynagrodzenie;
b) przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia;
c) przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 40% wynagrodzenia.

6. Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług, wynagrodzenie: 
a) nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu;
b) przysługuje w wysokości dotychczasowej, ustalonej w umowie o pracę, regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy;
c) przysługuje w wysokości 50% płacy minimalnej. 

7. Z wynagrodzenia - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - podlegają potrąceniu np.:
a) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
b) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
c) kary pieniężne za nieprzestrzeganie przez pracownika zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

8. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego:
a) pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
b) pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
c) pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.

9. Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi:
a) wolna od potrąceń jest kwota w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania;
b) przepisy o kwocie wolnej od potrąceń nie znajdują zastosowania;
c) wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

10. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna:
a) jest niedopuszczalne;
b) jest dopuszczalne tylko za zgodą inspektora pracy;
c) jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Rozwiązanie testu

•    pytanie 1 – b;
•    pytanie 2 – a;
•    pytanie 3 – c;
•    pytanie 4 – a, b, c;
•    pytanie 5 – b;
•    pytanie 6 – a;
•    pytanie 7 – a, b, c;
•    pytanie 8 – a;
•    pytanie 9 – a;
•    pytanie 10 – c.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej