Tymczasowe aresztowanie w statystykach

artykul

Problem przewlekłości postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę wciąż nie został rozwiązany. Choć obowiązek rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie jest obowiązkiem konstytucyjnym, obecne statystyki zdają się potwierdzać wzrost liczby postępowań długotrwałych oraz przedłużeń towarzyszącego im tymczasowego aresztowania.

Przewlekłość postępowań przygotowawczych 

Jak wynika ze statystyk, porównanie danych z roku 2015 oraz z lat następnych pokazuje, że od 2016 r. nastąpił znaczny wzrost liczby postępowań długotrwałych. Ze sprawozdania z działalności powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w sprawach karnych za rok 2015 wynika bowiem, że postępowań, których czas trwa:

a)    od 3 do 6 miesięcy – było 16 805, 
b)    powyżej 6 miesięcy do roku - 6351,  
c)    do 2 lat,- 1016, 
d)    powyżej 2 lat do 5 lat - 604, 
e)    ponad 5 lat - 106. 

Z kolei w roku 2021,  postępowań, które trwają:

a)    powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy – było 26 559, 
b)    powyżej 6 miesięcy do roku - 14 639, 
c)    powyżej roku do 2 lat - 4872, 
d)    powyżej 2 lat do 5 lat - 3040, 
e)    ponad 5 lat - 540.

Tymczasowe aresztowanie coraz dłuższe

Omawiając problem przewlekłości postępowań należy również zwrócić uwagę na statystyki stosowania tymczasowego aresztowania w toku postępowania przygotowawczego. Ze sprawozdania za rok 2015 r. wynika, że  aresztowanie trwające:

a)    powyżej 3 do 6 miesięcy było stosowane w 2982 przypadkach, 
b)    powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy - w 1432 przypadkach, 
c)    powyżej 12 miesięcy do 2 lat - w 157 przypadkach, 
d)    powyżej 2 lat - w 11 przypadkach. 

Natomiast w 2021 r. widzimy wyraźny wzrost statystyk. Tymczasowe aresztowanie trwające :

a)    powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy było stosowane w 5366 przypadkach, 
b)    powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy - w 3123 przypadkach, 
c)    powyżej 12 miesięcy do 2 lat – w 608 przypadkach, 
d)    powyżej 2 lat - w 92 przypadkach.

RPO prosi o wyjaśnienia 

Jak wskazuje RPO, unormowanie zawarte w art. 2 § 1 pkt 4 KPK wskazuje, iż jednym z celów postępowania karnego jest takie jego ukształtowanie, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie. Proceduralny wymóg rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie, odnoszący się także do postępowania przygotowawczego, wynika również z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 6 ust. 1 EKPC. Tymczasem dostępne dane statystyczne pokazują, że problem nadal trwa. Należy bowiem mieć na uwadze, że tendencja przedłużania się postępowań przygotowawczych powoduje coraz częstsze wnioski o zastosowanie bądź przedłużenie tymczasowego aresztowania, co ma konsekwencje w niekorzystnych dla Polski orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dlatego też Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem, czy dostrzega on jakiekolwiek systemowe przyczyny przedłużania się postępowań przygotowawczych.

 


 

Źródło:
- Sprawozdanie z działalności powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w sprawach karnych https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/sprawozdania-statystyczne-za-2021-rok;
- Pismo RPO z 2.3.2023 r., II.514.2.2021.MH
 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej