Co zrobić, by Sylwester był udany? Nie wystarczy sama zabawa. Oto garść porad i zasad, które warto znać.
Fajerwerki i petardy - dozwolone czy zakazane? Materiały pirotechniczne wpisały się w polską tradycję noworoczną, czego dowodzą liczne punkty ich sprzedaży. Aktualnie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18, zaś naruszenie zakazu jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Mówi o tym wprost ustawa z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Podobne zasady dotyczą także używania fajerwerków i petard. Wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane wyłącznie przez osoby pełnoletnie, z wyłączeniem pomieszczeń zamkniętych. Fajerwerki i petardy nie mogą być odpalane także w pobliżu obiektów narażonych na pożar.
Używanie materiałów pirotechnicznych regulowane jest ściśle przepisami prawa miejscowego. Obowiązujące zarządzenia, rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy wskazują okresy, w których dopuszczone jest używanie fajerwerków. Zgodnie z tradycją jest to w zasadzie wyłącznie okres Sylwestra i Nowego Roku. Należy przy tym pamiętać także o przepisach znajdujących się w Kodeksie wykroczeń. W art. 51 KW zakazano działań polegających na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego, przy czym przepis ten obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla podjęcia interwencji przez Policję niezbędne jest jednak zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Za zakłócanie ciszy sprawcy grozi mandat karny w wysokości 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł. Przepis ten znajduje najczęściej zastosowanie w inne dni niż Sylwester i Nowy Rok. Również ustawa o ochronie zwierząt wprowadza pewne ograniczenia. Art. 6 ust.2 pkt 9 ustawy wprost wskazano, że zabrania się znęcania nad zwierzętami i świadomego dopuszczania się zadawania bólu lub cierpień. Natomiast znęcanie się nad zwierzętami jest karalne. Sprawcy takiego czynu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 - a jeżeli działaniu towarzyszy szczególne okrucieństwo, to kara powinna mieścić się w przedziale od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Tym samym używanie materiałów pirotechnicznych w sposób szkodliwy dla zwierząt, może rodzić odpowiedzialność z tytułu wskazanej ustawy.
Część z nas chętnie zostaje tego dnia w domu, inni wybierają zorganizowane formy spędzenia wigilii Nowego Roku. Osoby, które wybierają zabawę Sylwestrową powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze, korzystanie z szatni. W praktyce zdażają się sytuacje, gdy po imprezie sylwestrowej nie możemy odzyskać naszego płaszcza. Jak wskazuje UOKiK, informacja, że „za rzeczy pozostawione w szatni nie ponosimy odpowiedzialności” jest przykładem niezgodnej z prawem praktyki. Przedsiębiorca, który prowadzi szatnię, odpowiada za powierzone mu rzeczy. Tym samym właścicielowi płaszcza przysługuje albo zwrotu płaszcza albo odszkodowanie.
Po drugie, niezgodność z umową zabawy sylwestrowej. Niekiedy zdarza się, że oferowana w Noc Sylwestrową usługa odbiega od tej, którą nam obiecano. Należy pamiętać, że taką imprezę można reklamować, domagając się zwrotu części pieniędzy.
Sylwester i Nowy Rok to magiczny czas, w którym to co stare odchodzi w zapomnienie, a to co nowe napawa ciekawością i optymizmem. Sprawny, by te dni nie upłyneły pod znakiem stresu i kłopotów, lecz szampańskiej zabawy. Bowiem jaki Sylwester, taki cały rok!
Źródło:
- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13855&news_page=5
- Zasady bezpiecznego stosowania fajerwerków, https://www.gov.pl/web/kmpsp-legnica/zasady-bezpiecznego-stosowania-fajerwerkow
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
8 pytań do prawnika: NAJEM OKAZJONALNY
2024-04-03 15:08Podróż autostradami nie zawsze bezpłatna
2023-08-10 15:00Kredytobiorcy rozpoczynają wakacje kredytowe
2022-07-28 08:00