UE: Potrzebna redukcja zanieczyszczeń pochodzących ze statków

artykul

Prezydencja Rady i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w zakresie zmiany dyrektywy w sprawie zanieczyszczeń pochodzących ze statków. Porozumienie oznacza, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do nowelizacji przepisów wspomnianej dyrektywy. Prace odbywają się w ramach pakietu legislacyjnego "Bezpieczeństwo morskie".

Zrzuty substancji szkodliwych

Prace legislacyjne stanowią część szerszego pakietu legislacyjnego, którego celem jest unowocześnienie przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa na morzu i zmniejszenie zanieczyszczenia wody przez statki.

Zmienione przepisy mają na celu m.in.:
-wprowadzenie szerszego katalogu niedozwolonych zrzutów substancji szkodliwych,
-ustanowienie wzmocnionych ram prawnych dotyczących kar i ich skutecznego stosowania przez organy krajowe,
-oddzielenie systemu sankcji administracyjnych od systemu sankcji karnych zawartych w nowym projekcie dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.

Porozumienie Rady i Parlamentu Europejskiego

Porozumienie Rady i Parlamentu Europejskiego oznacza, że następnym krokiem będzie formalne przyjęcie nowelizacji w ramach unijnej procedury prawodawczej. Wskazuje się, że państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy od wejścia w życie zmienionej dyrektywy na transpozycję jej przepisów.

Źródło:
-komunikat prasowy znajdujący się na oficjalnej stronie Rady UE i Rady Europejskiej, https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2024/02/15/maritime-safety-council-and-parliament-strike-a-deal-to-ensure-cleaner-shipping-in-the-eu/ [dostęp: 16.2.2024 r.].

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej