UE: Trzeba wzmocnić przepisy karne dotyczące seksualnego wykorzystywania dzieci

artykul

Komisja Europejska podkreśla, że dzieci są z każdym rokiem coraz bardziej narażone na przestępstwa o charakterze seksualnym zarówno w Internecie, jak i poza nim. W samym 2022 r. zetknęło się z tym zjawiskiem 1,5 miliona dzieci w UE. Dlatego też na poziomie Unii proponuje się aktualizację przepisów w tym zakresie.

Nowe przestępstwa, rekompensaty finansowe i inne rozwiązania

Komisja Europejska proponuje, aby we wszystkich krajach UE rozszerzona została definicja tego, co kwalifikuje się jako czyn zabroniony w kontekście seksualnego wykorzystywania dzieci, tak aby obejmowała ona czyny takie jak choćby transmisja wykorzystywania seksualnego na żywo. Kolejne zmiany to usprawnienie ścigania przestępstw i większe wsparcie dla ofiar. Wydłużony zostanie termin zgłaszania przestępstw o charakterze seksualnym, a ofiary – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, które doświadczyły takiej przemocy w przeszłości – będą miały prawo do rekompensaty finansowej oraz uzyskają większe wsparcie.

Istotne działania prewencyjne

Zaostrzone zostaną również działania prewencyjne. Kraje UE powinny lepiej wykorzystywać dostępne programy prewencyjne i inwestować więcej pieniędzy w działania informacyjne, przede wszystkim dotyczące zagrożeń w Internecie. Oprócz tego proponuje się, aby osoby odpowiedzialne za rekrutację kandydatów do pracy w bliskim kontakcie z dziećmi lub na rzecz organizacji zajmujących się walką z wykorzystywaniem seksualnym dzieci będą musiały sprawdzać informacje z rejestru karnego dotyczące kandydatów.

 

Źródło:
-publikacja Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Społecznej z 6.2.2024 r. pt. "Komisja proponuje zaostrzenie przepisów prawa karnego, aby walczyć z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych", https://commission.europa.eu/news/commission-proposes-strengthen-criminal-law-rules-fight-child-sexual-abuse-2024-02-06_pl [dostęp: 15.2.2024 r.].

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej