Umowa dowodowa w praktyce przedsiębiorców

artykul

Umowa dowodowa to umowa procesowa - obok umów prorogacyjnej oraz jurysdykcyjnej. Jej istota sprowadza się do wyłączenia możliwości powoływania określonych środków dowodowych w sprawie gospodarczej. 

Umowa dowodowa – istota kontraktu

Umowa dowodowa jest czynnością prawną, która zawęża możliwości dowodzenia. Do jej zawarcia potrzebne są oświadczenia woli stron. Ma ona znaczenie mieszane, materialno-procesowe. Jej istotą jest umowne wyłącznie możliwości przeprowadzenia dowodu w razie sporu powstałego na kanwie zawartej umowy wyznaczającej podstawowy stosunek prawny, przy czym określenie dowodu może być rodzajowe albo konkretne (np. dowód z zeznań świadka - Jana Kowalskiego). 
Poniżej znajduje się projekt umowy dowodowej odnoszący się do wyłączonych środków dowodowych.

(…)

§ 2 
Dowody wyłączone

1. W razie sporu sądowego, powstałego na podstawie umowy, o której mowa w § 1, Strony wyłączają możliwość przeprowadzenia następujących dowodów:
1) ………………… ,
2) ………………… ,
…) ………………… .
2. Wyłącznie możliwości przeprowadzenia dowodów na podstawie niniejszej umowy dotyczy realizacji wszelkich roszczeń, jakie mogą powstać w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, o której mowa w § 1.

 

(…)

Podstawą prawną zawarcia umowy dowodowej jest art. 4589 k.p.c. Przepis ten znajduje zastosowanie w sprawach gospodarczych. Ustawodawca wskazuje jednoznacznie, że strony mogą umówić się o wyłączenie określonych dowodów w postępowaniu w sprawie z określonego stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy

Należy podkreślić, że wyłączeniu podlega możliwość skorzystania z narzędzia służącego wykazaniu danych okoliczności, a nie możliwość wykazania tych okoliczności, co wynika explicite z art. 4589 § 1 k.p.c. 

Uwaga
Na skutek zawarcia umowy dowodowej sąd nie tylko oddali wniosek dowodowy strony, ale także nie dopuści z urzędu dowodu wyłączonego umową dowodową.

Umowa dowodowa - cel wyłączenia środka dowodowego 

Przy konstruowaniu umowy dowodowej należy rozważyć cel wyłączenia możliwości stosowania danego środka dowodowego. Nieumiejętne ukształtowanie jej postanowień niekiedy może zaszkodzić stronom w ten sposób, że nie będzie możliwe ustalenie przez sąd ich wzajemnych obowiązków. W tej mierze należy podkreślić, że w myśl art. 322 k.p.c. jeżeli w sprawie o naprawienie szkody sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe czy nader utrudnione, może w wyroku zasądzić odpowiednią sumę według swej oceny opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy.  

Umowa dowodowa a podstawowy stosunek prawny

Umowę dowodową zawiera się tylko w odniesieniu do stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy. Nie jest możliwe objęcie umową dowodową jednostronnych czynności prawnych ani stosunków prawnych pochodzących z bezpodstawnego wzbogacenia. Zawarcie umowy dowodowej nie jest również możliwe w odniesieniu do roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych. Przepisy normujące uprawnienia powstałe z deliktów mają charakter bezwzględnie wiążący i nie mogą być wyłączone przez czynność prawną. 

Strony określają precyzyjnie podstawowy stosunek prawny powstały na podstawie umowy, który jest objęty umową dowodową, jak też wskazują, czy zawężenie dowodowe dotyczy wszelkich roszczeń powstałych na kanwie podstawowego stosunku prawnego, czy tylko wybranych. 

Umowa dowodowa – moment zawarcia

Dla pełnej skuteczności umowę dowodową zawiera się przed powstaniem sporu. Objęcie umową dowodową dowodu już przeprowadzonego przed sądem przed jej zawarciem nie pozbawia go mocy dowodowej. Umowa taka, co do przeprowadzonego już dowodu, jest nieskuteczna.

Umowa dowodowa - forma

Umowę dowodową zawiera się na piśmie pod rygorem nieważności albo ustnie przed sądem. W przypadku wątpliwości uważa się, że umowa późniejsza utrzymuje w mocy te postanowienia umowy wcześniejszej, które da się z nią pogodzić. Należy też pamiętać, że umowa dowodowa zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważna.

 

Fragment umowy dowodowej pochodzi z Programu Scripta https://programscripta.pl  

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej