Umowa o mediację w praktyce

artykul

Umowa o mediację jest kontraktem unormowanym w przepisach procesowych. Jej celem jest polubowne rozwiązanie sporu powstałego lub mogącego powstać w przyszłości na kanwie danego stosunku prawnego. 

Umowa o mediację – informacje ogólne

Mediacja jest dobrowolna. Prowadzi się ją przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron także w toku sprawy. Do mediacji może skierować sąd, czyniąc to ex officio albo na zarzut strony. Zarzut taki może zostać oparty na umowie o mediację. Warto wiedzieć że mediacja nie jest rozwiązaniem dopuszczalnym w każdym przypadku. Na podstawie art. 477[12] k.p.c. zawarcie ugody nie jest możliwe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Ważne
Mediacja może być umowna albo sądowa. Założeniem mediacji umownej, o której mowa w niniejszym artykule, jest zasadniczo niedopuszczenie do wszczęcia postępowania sądowego poprzez polubowne rozwiązanie sporu. Mediację sądową natomiast prowadzi się po wszczęciu postępowania. Ten typ mediacji cechuje kilka odmienności dotyczących np. wysokości wynagrodzenia mediatora (ustalanego na podstawie przepisów rozporządzenia wykonawczego) albo sposobu wyznaczenia mediatora przez sąd. 

Umowa o mediację może zostać zawarta w każdej formie, także per facta concludentia. Dla celów dowodowych, zwłaszcza na gruncie zarzutu, o którym wspomniano, umowę warto zawrzeć na piśmie. 

Jeżeli umowa o mediację jest zawierana na piśmie, może ona stanowić osobny dokument, może też być wyrażona w ramach klauzuli stanowiącej część innej umowy, wyznaczającej zarazem podstawowy stosunek prawny.

Strony mogą zawrzeć umowę o mediację zarówno przed powstaniem sporu, jak i po jego powstaniu. Porozumienie co do mediacji może zaistnieć pomiędzy stronami także po wszczęciu postępowania sądowego, które w takim przypadku podlega zawieszeniu.

Umowa o mediację – podstawowa treść

Umowa o mediację powinna uwzględniać treść określoną w art. 183[1] k.p.c.

Podstawowa treść umowy o mediację obejmuje przedmiot mediacji, jak też osobę mediatora lub sposób jego wyboru. Strony mogą wzbogacić umowę o mediację także dodatkowymi postanowieniami, według zasady swobody kontraktowania. 

Umowa o mediację - przedmiot mediacji

Umowa o mediację może odnosić się do sporu już powstałego między stronami.

Jeżeli natomiast umowa o mediację zostaje zawarta z myślą o sporach, które jeszcze nie powstały, ale mogą powstać w przyszłości, przedmiot mediacji można określić przez wskazanie łączącego strony stosunku prawnego. To na jego kanwie bowiem może powstać spór. Do wskazanego stosunku prawnego strony będą odwoływać się w dalszych postanowieniach umowy, konstruując zobowiązanie do mediacji.  

§ 1
Podstawowy stosunek prawny

Strony zgodnie oświadczają, że w dniu … zawarły umowę o …, której kopia stanowi załącznik nr 3 do niniejszej umowy. 
(…)

Umowa o mediację - zobowiązanie do mediacji

Sednem umowy o mediację jest zobowiązanie stron do koncyliacyjnego rozwiązania sporu. Zobowiązanie do mediacji powinno ponad wszelką wątpliwość wynikać z umowy. Warto zauważyć, że przykładowy projekt postanowienia umownego odwołuje się do podstawowego stosunku prawnego istniejącego pomiędzy stronami.

§ 2 
Mediacja

1. W razie zaistnienia w przyszłości sporu na gruncie niewykonania albo nienależytego wykonania umowy, o której mowa w § 1, Strony zobowiązują się czynić starania o jego rozwiązanie w drodze przedprocesowej mediacji.
(…)

Umowa o mediację – miejsce prowadzenia mediacji oraz mediator

Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Strony powinny dojść do porozumienia co do osoby mediatora. Najlepiej, gdyby o dokonanych ustaleniach w tej mierze wiedział też sam mediator. Pozwoli to na uniknięcie skutków odmowy przeprowadzenia mediacji przez wybranego mediatora.   

(…)
2. Mediacja będzie prowadzona w ośrodku mediacyjnym ………………………, w ………………………, na podstawie obowiązującego w nim regulaminu. Na mediatora wyznacza się ……………………… a w braku możliwości wykonywania przez tę osobę funkcji mediatora - ……………………… .

Koszty mediacji

Mediator ma prawo do wynagrodzenia i zwrotu wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji, chyba że wyraził zgodę na prowadzenie mediacji bez wynagrodzenia. Koszty mediacji obciążają strony. Należności, o których mowa, mediator pobiera bezpośrednio od nich. 

W przypadku mediacji umownej, wynagrodzenie jest ustalane jako zapłata za świadczenie usługi. Jeżeli strony korzystają z usług ośrodka mediacyjnego stosującego stosowny regulamin, zawarcie umowy o mediację będzie oznaczało akceptację takiego regulaminu, a więc i obowiązującej tam taryfy. 

(…)
4. Koszty prowadzenia mediacji, w tym wynagrodzenie mediatora, obciążają Strony w równych częściach. 
(…)

Umowa o mediację – skutek zawarcia

Celem mediacji jest zawarcie ugody. Ugoda zawarta w ramach mediacji umownej może zostać zatwierdzona przez sąd.

Umowa o mediację powoduje też ten skutek, że w razie wszczęcia przez stronę postępowania sądowego z pominięciem mediacji, pozwany ma prawo zgłoszenia zarzutu przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (art. 202[1] k.p.c.). Wówczas sąd zobowiązany jest skierować strony do mediacji. W razie oczywiście nieuzasadnionej odmowy poddania się mediacji sąd może włożyć na stronę obowiązek pokrycia wynikłych z tej okoliczności kosztów (art. 103 § 2 k.p.c.).

 

Fragmenty umowy o mediację pochodzą z Programu Scripta https://programscripta.pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej